Per Grinsted, praksiskoordinator på Odense Universitetshospital, er på Lægedage 2004 blevet hædret med ?Mahlerprisen? på 25.000. kr. Per Grinsted modtog prisen for sit store engagement i kvalitetsudvikling af laboratorieordningen, inden for efteruddannelse og ikke mindst i relation til praksiskonsulentordningen. Mahlerprisen er opkaldt efter Dr. Halfdan Mahler, generalsekretær for WHO i 1973 -88. Prisen gives som uansøgt hædersgave til en læge, der har ydet en særlig indsats for udvikling i praksissektoren. Per Grinsted har de seneste 15 år viet en væsentlig...

Mahlerpris går til læge med fokus på palliation LÆGEDAGE: Den praktiserende læge Thomas Gorlén er årets modtager af Mahlerprisen. Han har fået prisen for sit arbejde inden for palliativ behandling.
1 kommentar
Lægen, der lagde navn til Mahlerprisen: Nøglen er at forstå, hvordan befolkningen tænker Grundpillen i primær sundhed er befolkningens evne til at være med som fuldgyldig, ligeværdig partner i ethvert sundhedssystem. Sådan lød det bl.a. fra tidligere generaldirektør for WHO og nu afdøde Halfdan Mahler i dette fremragende interview med Dagens Medicin fra 2000.
Skriv en kommentarPassion for videreuddannelse belønnes med Mahlerpris Årets Mahlerpris går til Niels Kristian Kjær for hans store engagement i videreuddannelse af praktiserende læger.
Skriv en kommentar
Nordjyske brobyggere fremmer kvaliteten i almen praksis Leo Thomsen og Jørgen Peter Ærthøj deler årets Mahlerpris for deres store arbejde for at fremme kvalitetsarbejde blandt praktiserende læger i Nordjylland.
Skriv en kommentar
»Lægens viden om patienterne kan flytte bjerge« Professor i almen medicin Frede Olesen får de praktiserende lægers hæderspris Mahlerprisen for sit store arbejde inden for forebyggelse, kvalitet og uddannelse.
Skriv en kommentar
»Min hverdag er min drivkraft« Mogens B. Christiansen har i 26 år passet sin praksis i Balling ved Skive – og lagt et enormt arbejde i PLO og Lægedage. I dag får han Mahlerprisen.
Skriv en kommentarFynsk læge får Mahlerprisen Praktiserende læge Henrik Schroll får i dag årets Mahlerpris. Den fynske læge belønnes med de praktiserende lægers hæderspris for sin store betydning for it-udviklingen i almen praksis.
Skriv en kommentarLeif Skive får Mahlerprisen Praktiserende læger hædrer pionerarbejde med at udbrede ideen om motion på recept i Danmark
Skriv en kommentarMahlerprisen går til Århus-læge Jens Rubak, Århus, får årets Mahlerpris for sin store indsats for arbejdet med patientforløb, praksiskonsulentordningen i Århus Amt og for sit arbejde med at forbedre kvaliteten i patientbehandlingen
Skriv en kommentarFynsk læge får Mahler-pris Per Grinsted får hæderspris for sin indsats for almen praksis
Skriv en kommentar
Ny handlingsplan for AMR: Fyldt med gode takter, men forskningen mangler Den nationale handlingsplan for antimikrobiel resistens indeholder masser af gode initiativer. Dog glimrer det manglende budget til forskning og udvikling af ny antibiotika ved sit fravær, lyder vurderingen fra Lars Østergaard, professor i infektionsmedicin.
Skriv en kommentar