Lægemiddelstyrelsen har besluttet, at diabetesmidlet Qtern fra AstraZeneca skal have generelt klausuleret tilskud. Det skriver styrelsen på sin hjemmeside. Patienter med type 2-diabetes kan få tilskud til lægemidlet, hvis de ikke har opnået tilstrækkelig glykæmisk kontrol ved behandling med metformin i kombination med enten en DPP-4-hæmmer eller en SGLT2-hæmmer. Medicintilskudsnævnet har vurderet, at prisen på Qtern står i et rimeligt forhold til dets behandlingsmæssige værdi for patienter og henviser til, at Dansk Endokrinologisk Selskab i sine retningslinjer skriver, at patienter...
Markante forskelle i kommuners bevillinger af flash glukosemålere Fra ingen til 91 pct. Så store er de kommunale forskelle på, hvor mange borgere med diabetes der får bevilget en glukosemåle. Se, hvor mange flash glukosemålere din kommune bevilger her.
Skriv en kommentarDiabetesmidlet Fiasp Novo får tilskud Hurtigtvirkende insulinpræparat fra Novo Nordisk får generelt tilskud.
Skriv en kommentar
Frustrerede diabetikere er strandet mellem region og kommune Kommune og region peger på hinandens pengekasser, når borgere med diabetes ansøger om en ny type blodsukkermåler, og det betyder afslag for mange borgerne. Et pragteksempel på sundhedsvæsenets kassetænkning, mener Diabetesforeningen.
Skriv en kommentar
Endokrinologer: Her skal national diabetesplan sætte ind Forebyggelse bør være vejen frem i den handlingsplan for diabetesområdet, som sundhedsministeren annoncerede i weekenden.
Skriv en kommentar
Studie: Kontinuerlige blodsukkermålere giver markant bedre blodsukkerkontrol hos personer med type 2-diabetes Dansk forskning viser, at kontinuerlige blodsukkermålere til personer med type 2-diabetes med behov for insulin giver voldsom forbedring. Blodsukkermålere bør være standard til en større gruppe personer med type 2-diabetes, siger forskningsleder Kirsten Nørgaard.
Skriv en kommentar
Komorbide patienter med type 2-diabetes kan gøre valget af farmakologisk behandling kompliceret LÆGEDAGE: Behandling af type 2-diabetes drejer sig om meget mere end behandling af type 2-diabetes. Sagerne bliver derfor også mere komplekse, når praktiserende læger ringer til de endokrinologiske afdelinger for at få råd. Kursus på Lægedage tager emnet op.
Skriv en kommentar
Formand for Medicintilskudsnævnet: Vores opgave er at fremme en rationel anvendelse af lægemidler i Danmark I sidste uge fik Medicintilskudsnævnet kritik fra flere sider for at anbefale en afskaffelse af det klausulerede tilskud til diabetesmedicin, som 87.000 danskere har fået ordineret. Ser man alene på de kriterier, som gælder for medicintilskud, var beslutningen dog relativt ligetil, lyder det fra Medicintilskudsnævnets formand.
4 kommentarer
Medicintilskudsnævnet vil fjerne tilskud til populær diabetesmedicin Lægemidlet Ozempic har de seneste år vundet stor udbredelse blandt patienter med type-2 diabetes herhjemme med et stort hul i statskassen til følge. Nu foreslår Medicintilskudsnævnet en bortskaffelse af det klausulerede tilskud til GLP-1 analoger og dermed et medicinskifte for mange tusinde danskere. Både DSAM og Endokrinologisk Selskab ærgrer sig over udviklingen.
1 kommentar
»Moderne diabetesmedicin har gjort det meget sjovere at være diabetesprofessor i dag« Antallet af mulige behandlinger til personer med type 2-diabetes er eksploderet, og derfor er det meget lettere at behandle patienter i dag sammenlignet med for 20 år siden. Men det kræver også, at vi på tværs af sektorer løfter opgaven med at få alle patienter i den bedst mulige behandling, siger overlæge og professor Tina Vilsbøll.
Skriv en kommentar