»Det er iøjnefaldende, at Region Hovedstadens dataindberetninger har haft tilbagegang gennem flere år, og at mange afdelinger og ambulatorier har indikatorresultater på 0 pct.« Sådan skriver styregruppen bag Dansk Depressionsdatabases seneste årsrapport. Og selv om denne årsrapport adskiller sig fra de øvrige årsrapporter inden for psykiatrien ved at være helt tilbage fra 2018, er den alligevel med til at tegne et billede af et område, hvor der synes at være betydelige problemer med at indberette data, som kan give et...

Vinder: Tværfaglig systematik gør igen Aalborg bedst til behandling af depression Struktur er et nøgleord for PS Klinik Syd Sengeafdeling i Aalborg, der for tredje gang i træk er bedst til at behandle depression i Dagens Medicins kåring af Danmarks Bedste Hospitaler. På afdelingen holder de løbende øje med data under behandlingsforløbet og går nogle gange længere end databasens krav, siger specialeansvarlig overlæge Odeta Jankuviené. Og så har COVID-19 ændret en afdeling til det bedre.
Skriv en kommentar
Vinder: Tværfagligt fokus på patienter med skizofreni giver Esbjerg delt førsteplads Et fokus på opsøgende arbejde, inddragelse og helhedsindsats er med til at bringe Psykiatrisk Afdeling Esbjerg til tops for behandlingen af skizofreni i Dagens Medicins kåring af Danmarks Bedste Hospitaler, mener ledende overlæge Agnete Larsen. For at skabe endnu bedre kvalitetsarbejde ønsker hun mere automatiserede it-systemer og flere patientrapporterede data.
Skriv en kommentar
Vinder ADHD: »Vi har dagligt fokus på, hvordan vi kan gøre det bedre« Børne- og Ungdomspsykiatrisk Ambulatorium i Odense er bedst til behandling af ADHD i Danmarks Bedste Hospitaler: Psykiatri. I en travl og til tider presset hverdag er et struktureret fokus på data og forbedringer med til at bringe afdelingen til tops, fortæller specialeansvarlig overlæge Dorthe Petersen.
Skriv en kommentarIndberetninger til skizofrenidatabase skal prioriteres højere Danmarks Bedste Hospital: Psykiatri: Mangelfuldt overblik over kvaliteten af skizofrenibehandlingen i Danmark antyder årsrapport fra den nationale skizofrenidatabase
Skriv en kommentarBehandling af ADHD: Markant fald i målopfyldelse Danmarks Bedste Hospital: Psykiatri: Regioner og afdelinger har generelle problemer med at leve op til standarder for ADHD-udredning, viser seneste årsrapport fra ADHD-databasen
Skriv en kommentar
Vinder: »Medarbejderne skal have lyst til at komme på arbejde og give den fuld gas« Teamsamarbejde og fokus på individuel behandling fører Regionspsykiatrien Horsens tilbage til førstepladsen for behandling af skizofreni, mener ledende overlæge Justyna Kiwit fra Team for Psykoser, Klinik 1.
Skriv en kommentar
Vinder: Cheflæge vil have tværregionalt vikarstop Når Preben Friis, der er cheflæge i Regionspsykiatrien Midt, på vegne af medarbejderne ved PMI Sengeafsnit kan kalde sig vinder i kategorien behandling af depression er det på trods. For udfordringerne med især personalemangel fylder i hverdagen.
Skriv en kommentar
Vinder: Forbedringsproces har bragt Sydjylland til tops i behandling af ADHD Børne- og Ungdomspsykiatrisk Ambulatorium, Sydjylland, bestående af afdelinger i Esbjerg, Aabenraa og Vejle er bedst til behandling af ADHD. Afdelingerne har arbejdet systematisk på at forbedre deres arbejde og skabe en fælles standard ved hjælp af data, siger ledende overlæge Thorsten Schumann.
Skriv en kommentar
DSAM vil lave en ny vejledning om angst, depression og stress Dansk Selskab for Almen Medicin har besluttet at nedsætte en arbejdsgruppe, der skal samle diagnoserne angst, depression og stress i en ny klinisk vejledning til praktiserende læger. Der er ofte tale om overlappende tilstande, som giver anledning til mange kontakter til egen læge, lyder forklaringen.
Skriv en kommentar
I hælene på Jesper Nørgaard Kjær på P0 De allersidste måneder som uddannelseslæge ligger foran Jesper Nørgaard Kjær, og dem tilbringer han på P0, Sengeafsnit for Psykotiske Lidelser i Viborg. Dagens Medicin har fulgt med på en travl dag med alarm, undervisning, møder, patientsamtaler og dokumentation.
Skriv en kommentar
Region Midtjylland har stor succes med TMS-behandling af depression I efterhånden nogle år har personer med depression i Region Midtjylland fået tilbudt behandling med transkraniel magnetisk stimulation. Erfaringerne med behandlingen er så gode, at tilbuddet nu bliver udvidet til alle klinikker i regionen. Forskere og læger ser også på flere anvendelsesområder inden for psykiatrien og neurologien.
Skriv en kommentar