I et år, hvor COVID-19-pandemien i perioder har udfordret kapaciteten på intensivafdelingerne, er det positivt, at de indikatorer, som belyser kapacitetsproblemerne, på langt de fleste afdelinger er opfyldt. Sådan lyder det fra styregruppen bag Dansk Intensiv Database, der i sin årsrapport konstaterer, at kun få afdelinger ikke overholder de etablerede standarder, når det kommer til indikatorer som overflytning pga. kapacitetsproblemer, udskrivning i aften- og nattetimer samt genindlæggelse inden for 48 timer. På landsplan er 2,7 pct. af patienterne udskrevet til...

Vinder: »Data bliver ikke bedre af at blive tastet manuelt ind flere gange« Christina Frøslev-Friis er afsnitsansvarlig overlæge på bedøvelsesafsnittet på Sygehus Sønderjylland, Sønderborg. Afdelingen er kåret som landets bedste til anæstesi.
Skriv en kommentarDansk Anæstesi Database: Fortsat lang vej til valide data Efter seriøse overvejelser i 2019 om den fortsatte eksistensberettigelse af Dansk Anæstesi Database var 2020 et gennembrudsår, hvor der blev rapporteret data fra 332.348 anæstesiforløb. Forude venter dog et kæmpe valideringsarbejde.
Skriv en kommentar
Vinder: »Går vi fire-fem år tilbage, så klarede vi os ikke ret godt« Camilla Thorvig, overlæge, Afdelingen for Børn og Unge, Regionshospital Nordjylland, Hjørring. Afdelingen bedst til behandling af børnediabetes.
Skriv en kommentar
Kvalitetsarbejde spiller nøglerolle i udviklingen på hospitalerne Hver dag registreres der store mængder nye data for kvalitet og aktivitet på hospitalerne. Data kan bruges til at sammenligne afdelinger, men de kan i lige så høj grad bruges til at sætte et mål for driften og udvikle behandlingskvaliteten. Her fortæller tre hospitalsdirektører, hvorfor de prioriterer kvalitetsdata som ledelsesredskab højt, og hvordan det har gjort hospitalets behandlinger bedre.
Skriv en kommentar
Tillykke til landets patienter! ANALYSE: Kun marginaler adskiller landets fire store universitetshospitaler i Dagens Medicins kåring. Rigshospitalet kan med et forspring på en kanylespids mod Aarhus, Odense og Aalborg kalde sig Danmarks Bedste Hospital 2022.
Skriv en kommentarOverlevelsen for børn med kræft stiger fortsat Femårsoverlevelsen for børn og unge med kræft går opad, viser årsrapport. Styregruppe ønsker hurtige, ensartede godkendelsesprocesser for nye behandlingsprotokoller.
Skriv en kommentarNyrekræft: Flere får nyrebevarende indgreb Mere end halvdelen af alle patienter med nyrecancer får et nyrebevarende indgreb, viser seneste årsrapport fra Dansk Renal Cancer Database.
Skriv en kommentar
Vinder: »Det er en saltvandsindsprøjtning i en hårdt presset tid« Anja Toft, overlæge og teamleder af nyreteamet, Urinvejskirurgisk Afdeling, Odense Universitetshospital. Afdelingen er ny vinder på området.
Skriv en kommentar