»Det er ikke hensigtsmæssigt, at man splitter den ekspertviden, man har, ud over det danske kongerige,« siger afdelingschef i Dansk Byggeris juridiske afdeling, Henrik Fausing, om det faktum, at bygherrerne til sygehusbyggerier er spredt ud over det ganske land. »Det bliver sværere at formidle erfaringer og gør det svært at koordinere en ensartethed i de udbud, der kommer fra sygehusene,« siger han. I et udbud fremgår en såkaldt risikoprofil, som er en beregning af, hvad der kan gå galt. Alle...

Regionerne jubler over nye lånemuligheder til sygehuse I årevis har regionerne efterlyst mulighed for at låne ekstra penge til sygehusbyggerierne. Det giver det nye regeringsgrundlag nu mulighed for.
Skriv en kommentar
Staten vrider den sidste dråbe ud af AUH Aarhus Universitetshospital bliver presset hårdere af staten end de fleste af de øvrige nye sygehuse og skal levere effektivitet for over 500 mio. kr. som tak for tilskud til storbyggeriet. Regionen har fundet det meste, men skal om tre måneder finde de sidste 161 mio. kr. – Urimeligt hårdt, siger regionsformanden, som aldrig selv havde skrevet under på en sådan aftale.
1 kommentar
Hospitalerne skal nu administrere industri-betalt efteruddannelse Fremover skal det være ledelsen på hospitalerne, der skal modtage og fordele pengene til læger og sygeplejerskes efteruddannelse fra industrien. Det har Danske Regioners bestyrelse vedtaget med nye retningslinjer.
2 kommentarerFlere får kræftbehandling til tiden Der har været en positiv udvikling i andelen af kræftpatienter, der får behandling til tiden, viser nye tal. Danske Regioners formand roser regionernes hurtige reaktion på tidligere dårlige tal.
Skriv en kommentarSatspuljepartierne afsætter 65 mio. kr. til ny national diabeteshandlingsplan 65 mio. kr. fra satspuljemidlerne skal over en fireårig periode bruges til at gennemføre en ny national diabeteshandlingsplan. Danske Regioner savner fokus på tidlig indsats.
Skriv en kommentar
Nye diabetescentre skal sikre samarbejde mellem sektorer De fem nye Steno Diabetescentre ansvaret for et bedre samarbejde mellem hospitaler, kommuner og almen praktiserende læger.
Skriv en kommentarPsykiater: Satspuljen kan ikke redde psykiatrien – det kan kun finansloven Regeringen har i sit udspil til fordeling af satspuljemidler afsat 390 mio. kr. til psykiatrien over de kommende fire år. Det vil kun give et kortvarigt løft, advarer psykiater, der efterlyser permanente bevillinger på finansloven.
Skriv en kommentar
Sundhedsminister er åben for nye ejerskabsformer i almen praksis Sundhedsministeren er ikke afvisende overfor at nytænke ejerskabsforholdene i almen praksis. Men den diskussion giver ikke mening oven på en netop indgået overenskomstaftale, lyder det fra Danske Regioner.
4 kommentarer
30 procent flere kolde hænder på sygehusene Mens antallet af læger og andre sundhedsfaglige medarbejdere er vokset med otte pct. på ti år, er antallet af administrative medarbejdere vokset med 30 pct., viser ny undersøgelse. Der mangler forklaringer, lyder det fra Dansk Erhverv.
3 kommentarer
Danmark investerer mindre i sundhed end nabolandene Ny OECD-opgørelse viser, at Danmark investerer mindre i sundhed end sammenlignelige lande. Det får Danske Regioner og professor i sundhedsøkonomi til at opfordre til større investeringer.
Skriv en kommentar
Statsrevisorer: Regioner ødsler millioner væk på konsulenter Der skal strammes op i regionernes konsulentkøb. Statsrevisionen efterlyser en strategi for regionernes brug af konsulenter.
Skriv en kommentar