Patienter med myelodysplastisk syndrom og for meget jern i kroppen kan have gavn af jernkelateringsterapi med deferasirox, viser nyt studie, der er blevet præsenteret på ASH-kongressen i San Diego. Det nye studie viser, at patienter med lavrisiko myelodysplastisk syndrom og for meget jern i kroppen er jernkelateringsterapi med deferasirox associeret med længere eventfri overlevelse, færre hjerte- eller leverproblemer og færre overgange til akut myeloid leukæmi. Studiet viser desuden, at der i behandlingsgruppen ikke var flere alvorlige bivirkninger end i placebogruppen....

Nye resultater kvalificerer Darzalex som førstelinjebehandling Resultater fra MAIA-studiet bliver mødt med klapsalver på ASH-kongressen. Antistoffet daratumumab har med sine seneste resultater kvalificeret sig til førstelinjebehandling for ældre med nydiagnosticeret myelomatose.
Skriv en kommentarAntistof kontrollerer effektivt blødninger hos børn Nyt studie viser, at det lægemidlet emicizumab kan hjælpe børn med hæmofili A med inhibitor til effektivt og sikkert at nedsætte risikoen for blødninger.
Skriv en kommentarMutation er årsag til resistens mod venetoclax Når patienter med kronisk lymfatisk leukæmi får en specifik mutation i BCL2-genet, udvikler de resistens mod venetoclax.
Skriv en kommentarForebyggende behandling kan mindske kræftpatienters risiko for blodpropper Cancerpatienter, der får forebyggende behandling med blodfortyndende midler, har mindre risiko for blodpropper.
Skriv en kommentarIbrutinib er mere effektiv til yngre leukæmi-patienter Behandling med ibrutinib er bedre end standardbehandlingen til yngre patienter med ubehandlet kronisk lymfatisk leukæmi.
Skriv en kommentarDarzalex øger progressionsfri overlevelse med 44 pct. hos nydiagnosticerede Ældre patienter med nydiagnosticeret knoglemarvskræft, der ikke er egnede til at få en transplantation, opnår markant længere progressionsfri overlevelse og generel overlevelse, hvis de behandles med Darzalex.
Skriv en kommentar
Nyt antistof leverer responsrater på næsten 60 pct. Det er ikke hver dag, at man som forsker kan få lov til at præsentere smækre responsrater på et godt stykke over 50 pct. Men det oplevede for overlæge Martin Hutchings fra Rigshospitalet på ASH-kongressen. Han vil mindes præsentationen som et lyspunkt og et højdepunkt.
Skriv en kommentarDonor-celler kommer kræftsyges trætte immunforsvar til undsætning Mange års kræftsygdom og intensiv kræftbehandling kan være så strabadserende for patientens T-celler, at de er nogle sølle soldater i kampen mod kræft. T-celler fra donorer kan måske i langt højere grad give kræften kamp til stregen.
Skriv en kommentar
Genetisk signatur udpeger patienter til ny kombinationsbehandling Kun en undergruppe af t-celle-lymfom-patienter kan ifølge et nyt dansk-initieret fase-3-forsøg gavn af antistoffet alemtuzumab i kombination med kemo.
Skriv en kommentarUlmende myelomatose kan bremses Kombinationsbehandling med med tre lægemidler kan gøre patienter med ulmende myelomatose progressionsfrie i flere år.
Skriv en kommentarAntistof er veltolereret blandt patienter med akut myeloid leukæmi Første humane forsøg med et nyt antistof, der angriber akut myeloid leukæmi på to forskellige måder, viser, at lægemidlet er sikkert at bruge til patienter.
Skriv en kommentar