Regionernes nye HPV-centre, hvor piger med mulige bivirkninger efter vaccine kan blive undersøgt, har kan ikke følge med efterspørgslen på udredning. Derfor står flere end halvdelen af alle henviste på venteliste, skriver DR.dk. 1.290 piger og kvinder blevet henvist til udredning, siden HPV-centrene åbnede 1. juni, og af disse er 425 ved at blive udredt, mens 132 har modtaget en indkaldelse. Alene i hovedstadsregionen står 347 ud af 525 henviste på venteliste. »Vi regner med, at vi kan afvikle den pukkel inden...

HPV-dækningen brager i vejret Nye tal fra Sundhedsstyrelsen viser, at 20 pct. flere piger sagde ja til HPV-vaccinen i 2018 end året før. »Det er helt vildt flot. Det kan man kun blive glad for,« lyder det fra overlæge i Sundhedsstyrelsen.
Skriv en kommentarHPV-vaccinerede får fald i svære celleforandringer Den første årgang af piger, der fik tilbudt og tog imod HPV-vaccinen, havde færre svære celleforandringer, som i sidste ende kan føre til livmoderhalskræft, end en årgang fra 1983, viser ny undersøgelse.
1 kommentarNye anbefalinger skal styrke indsats mod livmoderhalskræft Sundhedsstyrelsens nye anbefalinger for screening af livmoderhalskræft skal give danske kvinder bedre mulighed for at deltage i screeningen.
Skriv en kommentarFlere børn bliver vaccineret Højere tilslutning til vaccinerne i børnevaccinationsprogrammet glæder sundhedsministeren.
Skriv en kommentarFlere forældre har tillid til HPV-vaccinen En markant stigning af forældre har tillid til HPV-vaccinen, og i 2017 blev dobbelt så mange piger HPV-vaccineret første gang sammenlignet med 2016. Meget positivt, siger sundhedsministeren.
Skriv en kommentarMarkant flere piger får HPV-vaccine i 2017 Dobbelt så mange piger blev HPV-vaccineret i 2017 som i 2016, viser nye tal. Statens Serums Institut tror, at det øgede tilslutning skyldes flere positive effektstudier og en kampagne.
Skriv en kommentarEfter tolv år med HPV-vaccination: Vaccinen virker hundrede procent Undersøgelse af de første kvinder, der modtog HPV-vaccinen for 12 år siden, viser, at ingen af kvinderne har fået svære celleforandringer eller livmoderhalskræft.
Skriv en kommentarFlere piger bliver HPV-vaccineret Antallet af piger, som bliver vaccineret for HPV er steget det seneste år, viser ny opgørelse.
Skriv en kommentar