Sygehuset i Næstved skal i fremtiden være et specialsygehus, der bl.a. skal tage sig af medicinske patienter og planlagte operationer. Det skriver Region Sjælland i en pressemeddelelse. Det glæder vicedirektør for Næstved, Slagelse og Ringsted sygehuse Charlotte Bøll Larsen, at fremtiden for Næstved Sygehus nu er fastlagt. »Vi er stolte af den løsning, vi har fundet for Næstved Sygehus. Det betyder, at Næstved Sygehus i fremtiden vil være regionens åbne ambulante og elektive sygehus med fokus på at skabe de...

Lægeforeningens formand: Vigtigt at komme helt til bunds i Ringsted-sagen Også af hensyn til de involverede lægers retssikkerhed skal alle fakta på bordet i sagen om eventuelle mangelfulde brystkræft-undersøgelser på Ringsted Sygehus, mener lægeformand.
Skriv en kommentarKampagne skal få læger til at råbe op Region Sjælland vil udbrede kendskab til retningslinjer, der forklarer, hvordan medarbejdere skal råbe op ved fejl. Men regionen ved ikke, hvor bredt retningslinjerne er nået ud, siger lægefaglig chef.
Skriv en kommentar
Sjælland finder midlertidige chefer for sygehuse Direktionen i Region Sjælland har udpeget en midlertidig ledelse for Næstved, Slagelse og Ringsted sygehuse.
Skriv en kommentarSyv kvinder har fået konstateret kræft efter mangelfuld brystundersøgelse 735 kvinder har fået en mangelfuld brystundersøgelse på Ringsted Sygehuse. Syv kvinder har efterfølgende fået konstateret kræft.
Skriv en kommentarBudget for 2017 på plads i Region Sjælland Seks partier i Region Sjælland har indgået en aftale om næste års budget på 18 mia. kr.
Skriv en kommentarAkutpatienter væk fra Roskilde og Næstved En ny spareplan i Region Sjælland lægger op til, at akutpatienter fra sygehusene i Roskilde og Næstved fra næste år skal behandles i Køge og Slagelse.
Skriv en kommentar
Region Sjælland udvider stråleterapien Stråleterapien på Næstved Sygehus øger kapaciteten og vil hjemtage patienter til behandling for flere forskellige kræftsygdomme.
Skriv en kommentarRegion Sjælland opdeler sygehusledelser Politikerne i Region Sjælland har vedtaget en ny ledelsesstruktur, der deler to sygehusenheder i fire selvstændige sygehus med hver deres direktion.
Skriv en kommentarRegion går mod strømmen: Vil decentralisere sygehusledelse Fra årsskiftet skal Region Sjællands to sygehusledelser erstattes af fire direktioner, lyder forslag, som regionsrådet skal stemme om på torsdag.
Skriv en kommentar
Region Sjælland-direktør: Sådan vil vi tiltrække mere personale Med nye initiativer som stærkere faglige miljøer og forbedringer af arbejdsstrukturer, ønsker Region Sjællands koncerndirektør, Jesper Gyllenborg, at tiltrække og fastholde flere sundhedsprofessionelle i sin region.
Skriv en kommentarPatienterstatningen giver nu medhold i 122 sager om benamputation I hvad der svarer til hver femte sag har Patienterstatningen fastslået, at patienten med al sandsynlighed kunne have undgået amputation. Regioner skal nu betale rekordstort beløb i erstatninger, viser opgørelse.
Skriv en kommentar