Det er et af statsminister Helle Thorning-Schmidts (S) erklærede mål at nedbringe tvangsfiksering i psykiatrien. Det slog hun fast i sin åbningstale i Folketinget i tirsdags, hvor hun bl.a. kaldte det et stort problem, at antallet af tvangsfikserede aldrig har været højere end sidste år. Derfor foreslår hun blandt andet at indføre prøveordninger med deciderede bæltefri afdelinger, der skal ’vise nye veje i psykiatrien’. Men bæltefri afdelinger er formentlig et urealistisk forslag, lyder det fra Marina Nielsen, der er udviklingschef...
Patientinddragelse skal forebygge tvang Som led i et nationalt projekt om bæredygtig brugerinddragelse tager fagpersoner på lukkede psykiatriske afsnit i Region Nordjylland patienterne med på råd for at mindske brugen af tvang.
Skriv en kommentar
Minister til sag om lange fastholdelser: En form for tvang skal ikke erstattes med andre Sundhedsminister Ellen Trane Nørby (V) understreger, at den politiske målsætning om at reducere psykiatriens brug af tvang ikke kun handler om bæltefikseringer – den gælder alle former for tvang.
Skriv en kommentar
Ansatte bekymrede over fastholdelser i Hovedstadens Psykiatri Medarbejdere i Region Hovedstadens Psykiatri oplever, at det ikke længere er legitimt at lægge et bælte på en patient. I stedet bliver de sat til at fastholde patienterne i timevis med risiko for patient- og personaleskader til følge. En række faglige organisationer har i fællesskab sendt en bekymringsskrivelse til direktionen med håb om at få stoppet den trend.
Skriv en kommentarDet bliver vanskeligt at nå målsætning om mindre tvang i psykiatrien Antallet af bæltefikseringer på psykiatriske hospitaler er faldet på landsplan, men det er ikke lykkedes at nedbringe den samlede tvang, viser ny rapport fra Sundhedsstyrelsen.
Skriv en kommentarManglende regler skyld i at patienter tvangsfikseres for længe Retspsykiatrien mangler regler for, hvornår en patient kan frigøres af bæltet. Konsekvensen er, at mange patienter holdes i bælte i unødigt lang tid. Det indikerer forskning fra Region Syd.
Skriv en kommentarAntallet af lange bæltefikseringer styrtdykker over hele landet En målrettet indsats for at få nedbragt antallet af lange bæltefikseringer har båret frugt. Flere regioner melder nu om et fald.
Skriv en kommentar225 unge tvangsindlagt sidste år De seneste 10 år er antallet af tvangsindlagte børn og unge mere end fordoblet. Svære psykoser, depressioner og spiseforstyrrelser er blandt årsagerne.
Skriv en kommentarProfessor: Bælter og vagter øger patienters trang til selvskade Psykiatrien skal holde op med at bekæmpe selvskade på de psykiatriske afdelinger ved at sætte vagter og lægge bælter. Det er en af mange pointer i en ny bog om selvskade, skrevet af professor i psykologi Bo Møhl.
Skriv en kommentarFlere psykisk syge bliver tvangsmedicineret Det er lykkedes landets psykiatriske afdelinger at nedbringe antallet af bæltefikseringer, men til gengæld er forbruget af medicin i tvangssituationer og forbruget af beroligende medicin steget, viser tal fra Sundhedsstyrelsen.
Skriv en kommentar
Tvang og bæltefikseringer sker ofte på somatiske afdelinger Omfanget af somatisk tvang er uventet stort, og flere af de somatiske patienter bliver bæltefikseret, viser pilotundersøgelse af overlæge Jens Nørbæk fra Liaison og Tilsyn på Psykiatrisk Center Hvidovre.
Skriv en kommentar