
11


Geriatrien breder sig Med udsigt til flere og flere ældre bliver der særligt brug for det geriatriske speciale i fremtiden, men samtidig betyder den brede uddannelse, at andre specialer ’stjæler’ geriaterne.
Skriv en kommentar
Geriatriske patienter er ligesom Pandoras æske Hvad de ikke har i erfaring, har de i ambitioner og begejstring for bredden i specialet. På Sjællands Universitetshospital, Køge er fremtidens geriatri sikret med et nyt, ungt hold speciallæger.
Skriv en kommentar
Det dårlige liv efter kræft Senfølgeklinikker efter kræft skyder op rundt omkring i landet, men de ligger spredt, har meget forskellige tilgange, og nogle hviler på et usikkert finansielt fundament. Patientforeninger efterlyser ensartethed, men regionerne foretrækker lokale løsninger.
Skriv en kommentarPatienter får livet tilbage efter senfølger Farvel til job. Farvel til sport og andre fritidsaktiviteter. Farvel til et normalt socialt liv. Patienter med senfølger efter tarmkræft døjer med gener, som gør det vanskeligt eller ligefrem umuligt at leve et godt liv.
Skriv en kommentar
Midtjysk læge opdagede de skjulte patienter Nogle af de redskaber, der bruges verden over til opsporing og diagnostik af senfølger efter kræft i tarmen, er udviklet i Aarhus og omegn.
Skriv en kommentar
Kræftbørn har særlige udfordringer med senfølger Patienter, der får kræft i en alder, hvor de ikke er fuldt udvoksede, reagerer anderledes end voksne. To klinikker i hhv. København og Aarhus specialiserer sig i behandling og forskning i kræftbørns senfølger.
Skriv en kommentar
Conevski-sagen er blevet en kamp mellem politi og læger I en ny bog fortæller journalist Anders Lomholt historien om Naum Conevski, der gennem tiden er blevet kaldt ‘Danmarks farligste fange’ og fortsat afsoner sin straf for dobbeltmordet på Femøren i midten af 1980’erne. Dagens Medicin bringer her et uddrag fra bogen.
Skriv en kommentar
Der er brug for en ny politisk samtale om sundhed Dansk sundhedspolitik er præget af for mange mavefornemmelser og fokus på de samme sygdomme igen og igen. Der er behov for nye samtalesteder, hvor vi som fagpersoner og sammen med patienter og pårørende kan debattere fremtidens sundhedsvæsen.
Skriv en kommentar