Knap 4500 mænd fik i 2019 stillet diagnosen prostatacancer, og forekomsten er dermed på niveau med de foregående år, viser årsrapporten fra Dansk Prostata Cancer Database. Diagnosen prostatacancer stilles typisk på grund af en forhøjet værdi af PSA (prostataspecifikt antigen) i blodet. Afhængigt af patientens tilstand og sygdommens alvor er strategien typisk enten at følge patienten tæt med såkaldt ‘active surveillance’ eller ‘watchful waiting’, operation eller stråleterapi, eventuelt kombineret med tre års medicinsk kastrationsbehandling. Årsrapporten for 2019 fra Dansk Prostata...

Rapport: Behov for et samlet billede af kvaliteten på kræftområdet Der mangler viden om det samlede forløb hos kræftpatienter, især den del der foregår uden for sygehuset. Det konkluderer en ny rapport fra Kræftens Bekæmpelse. DMCG bakker op om behovet for et mere fyldestgørende billede af kvaliteten.
Skriv en kommentarOverlevelsen ved lungekræft stiger fortsat Den seneste rapport fra 2018 viser, at mere end hver fjerde lungekræftpatient kan tilbydes operation, og mere end hver tredje tilbydes behandling med henblik på helbredelse.
Skriv en kommentarHøjt og ensartet behandlingsniveau for brystkræft Kompletheden af indberetninger til kvalitetsdatabasen for brystkræft er forbedret betydeligt i forhold til tidligere år.
Skriv en kommentarTæt på fuld dækning af tarmkræftpatienters data Data fra næsten alle tarmkræftpatienter er nu inkluderet i den landsdækkende database for kræft i tyk- og endetarm.
Skriv en kommentarHjernekræft: Aarhus trækker landsgennemsnittet ned En forsinket årsrapport betyder, at vi i vores kåring af Danmarks Bedste Hospitaler inden for kræft i hjernen, har baseret kåringen på seneste data på området.
Skriv en kommentarBehandling af blærekræft har høj standard Cancerspecifik femårsoverlevelse ved invasiv blærekræft er på samme niveau i alle regioner, viser årsrapport fra Dansk Blære Cancer Database.
Skriv en kommentarHøj og ensartet behandlingskvalitet af modermærkekræft Antallet af patienter med både invasiv modermærkekræft og mere overfladiske typer af modermærkekræft er faldende, viser årsrapport fra Dansk Melanom Database.
Skriv en kommentarCorpuscancer: Gynækologisk database har fortsat problemer med adgang til data Omlægningen af Landspatientregistret til LPR3 og problemer med Sundhedsplatformen påvirker fortsat data for gynækologisk cancer.
Skriv en kommentarKræftbehandling: Fortsat svært at få hurtig kontakt til palliative enheder Adgang til specialiseret palliativ indsats inden for ti dage er fortsat et problem på kræftområdet i de fleste regioner.
Skriv en kommentarStøt stigende overlevelse blandt patienter med lymfekræft Målrettet behandling med bl.a. immunterapi kombineret med indførelsen af nationale retningslinjer har forbedret overlevelsen blandt patienter med lymfekræft.
Skriv en kommentar
Vinder: Vejle gør det igen En langvarig og dedikeret indsats for at blive modelsygehus for moderne kræftbehandling bidrager til, at Vejle Sygehus for sjette år i træk kan kalde sig Danmarks bedste til kræftbehandling.
Skriv en kommentar