På mandag træder en ændret sygehusplan for neurologien i Region Sjælland i kraft, og det betyder en ny arbejdsfordeling mellem sygehusene i Roskilde og Holbæk. Begge sygehuse har tidligere diagnostiseret og behandlet neurologiske patienter og apopleksipatienter, men fra 13. januar 2013 foregår al behandling og diagnosticering af patienter fra regionens nordlige del i Roskilde. »Sammenlægningen betyder, at vi får en øget specialisering inden for både behandling af akutte neurologiske patienter og neuro-rehabilitering. Når vi samler funktioner, forbedrer vi blandt andet mulighederne...
Budget for 2017 på plads i Region Sjælland Seks partier i Region Sjælland har indgået en aftale om næste års budget på 18 mia. kr.
Skriv en kommentarRegion Sjælland opdeler sygehusledelser Politikerne i Region Sjælland har vedtaget en ny ledelsesstruktur, der deler to sygehusenheder i fire selvstændige sygehus med hver deres direktion.
Skriv en kommentarRegion går mod strømmen: Vil decentralisere sygehusledelse Fra årsskiftet skal Region Sjællands to sygehusledelser erstattes af fire direktioner, lyder forslag, som regionsrådet skal stemme om på torsdag.
Skriv en kommentar
Overlæge: Vi skal være mere ambitiøse på vores migrænepatienters vegne International Headache Society er kommet med en udtalelse om en ny måde at anskue behandlingseffekt hos patienter med migræne rettet både mod klinikere og beslutningstagere. Med udviklingen af nye og effektive præventive behandlinger kan vi godt tillade os at være mere ambitiøse på vores patienters vegne, siger professor og overlæge, Messoud Ashina.
Skriv en kommentar
‘Vi-orienteret’ leder bliver vicedirektør på Holbæk Sygehus Marlene Fleischer er ny vicedirektør på Holbæk Sygehus. Hun kommer fra en stilling som chefsygeplejerske på Bispebjerg og Frederiksberg Hospital, hvor hun har været leder i otte år.
Skriv en kommentar
Sundhedsstrukturkommissionen præsenterer sine anbefalinger tirsdag De længe ventede anbefalinger fra sundhedsstrukturkommissionen bliver præsenteret tirsdag 11. juni på et pressemøde.
Skriv en kommentar
Holbæk Sygehus modtager millionbevilling til forskning Et landsdækkende forskningsprojekt med Holbæk Sygehus som hovedansøger har modtaget en bevilling på 10 mio. kr. fra Novo Nordisk Fonden til at forske i knoglesundhed og hormonstatus hos yngre voksne.
Skriv en kommentar
»Urimeligt at Region Sjælland skal konkurrere på lige vilkår med de andre regioner« Som så mange gange før ligger Holbæk Sygehus fuldstændigt underdrejet på grund af store overbelægninger i både akutmodtagelse og de medicinske afsnit og mangel på personale. Og det er svært at gøre noget ved, så længe regionen ikke er konkurrencedygtig, lyder det fra lægefaglig vicedirektør Dan Brun Petersen.
2 kommentarer
Formand for uddannelsesudvalg: Det handler om kompetencerne Cæcilie Trier Sønderskov har to kasketter på. Udover selv at være i gang med sin hoveduddannelse i pædiatri på Holbæk Sygehus, er hun også formand for Uddannelsesudvalget i Yngre Læger. Især i den sidste rolle er hun bekymret for coronatidens videreuddannelse.
Skriv en kommentar
Digital løsning skal lette praktiserende lægers arbejde med diabetespatienter Diabetespatienter er forskellige og skal også behandles forskelligt farmakologisk. Et nyudviklet og dansk digitalt værktøj, der er integreret i XMO, hjælper læger med hurtigt at sætte den enkelte patient på den rette medicin. Den digitale løsning støtter også op om en sundere livsstil for patienterne.
1 kommentar
»Ældre medicinske patienter er skrøbelige og lider under, at vi har meget få praktiserende læger i vores område af landet« Skrøbelige ældre og psykiatriske patienter er ramt af ulighed, så det basker, siger Anne Jung, overlæge på medicinsk afdeling på Holbæk Sygehus.
Skriv en kommentar