Gå til indhold

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • Dagens Pharma
  • Kommunal Sundhed
  • Praktisk Medicin
Log ind
  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

Dagens Medicin

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

Dagens Medicin
Søg
Indhold
Log ind

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt
  • Nyheder
    • Seneste nyheder
    • Almen praksis
    • Kræft
    • Hjerte-kar
    • Diabetes
    • Respiration
    • Hæmatologi
    • Psykiatri
    • Hjernesygdomme
    • Allergi
  • Opinion
    • Debatindlæg
    • Lederen
    • Stikpillen
    • Kronik
  • Karriere
    • Ledelse
    • Navne
    • KBU-guiden
  • Kultur
    • KulturKanylen
    • Bøger
  • ADA
  • EHA

ESMO 2016

Dagens Medicin er på plads, når årets ubetinget største videnskabelige begivenhed på dansk jord finder sted.

Med ca. 19.000 deltagere er ESMO 2016 den største kongres, som nogensinde har fundet sted i Danmark, og Dagens Medicin dækker kongressen med tre videnskabsjournalister, der dagligt beretter om de vigtigste forskningsresultater og søge dem fortolket af danske specialister.

»I år kulminerede ti års forskning for bedre nyrekræftbehandling« Frede Donskov er en glad læge. Årets ESMO markerede nemlig kulminationen på ti års intensiv forskning i bedre behandling af nyrekræftpatienter: For første gang blev der præsenteret positive resultater af adjuverende behandling.

OUH-læge blandt ESMOs 15 udvalgte Camilla Qvortrup var en af de 15 udvalgte europæiske onkologer, som i år begyndte på et helt nyt lederskabsprogram, der skal finde ESMO’s fremtidige ledere.

»En af de bedste ESMO’er, jeg har været til« Kongressen var både veltilrettelagt, godt besøgt og fyldt med gode diskussioner, mener Karen-Lise Spindler, der også går hjem med inspiration fra flere vigtige studier på hendes eget område i lommen.

Mange kræftpatienter behandles for længe Mange kræftpatienter med solide, metastatiske tumorer får kemoterapi helt op til dødstidspunktet. Særligt unge patienter indlagt ved store centre uden et palliativt tilbud behandles for længe, viser stort fransk registerstudie.

Ny dansker i ESMO’s komité for yngre onkologer Laurids Østergaard Poulsen tog Camilla Qvortrups plads i ESMO’s komité for yngre onkologer. Efter første år er erfaringerne gode.

Ulrik Lassen: Alle brikker præsenteret på DSKOs symposium om Big Data Kæmpe registre, massiv computerpower og viden om gen-specifik immunterapi samlet i internationale data-skyer er det, der kan bringe kræftforskningen videre.

Neoadjuverende nivolumab er sikker i tidlig lungekræft Et Late Breaking Abstract præsenteret på ESMO viser for første gang, at immunterapien nivolumab givet neoadjuvant forud for operation af lungekræft i tidlige stadier er sikkert.

»Vi kommer nok til at bruge Keytruda til alle 30 pct.« Anders Mellemgaard fra Herlev Hospital mener, at de fleste af NSCLC-patienterne med PD-L1-ekspression over 50 pct. fremover vil blive behandlet med pembrolizumab. Uanset at de ikke opfylder de resterende selektionskriterier.

Yngre onkologer får erfarne mentorer På årets ESMO får yngre onkologer nu for første gang mulighed for at få karriereråd fra førende eksperter. Det sker til det nye koncept Mentorship Sessions.

BRAF-hæmmer til børnehjernekræft giver høj responsrate Fredag på ESMO blev et fase I/II-studie af BRAF-hæmmeren dabrafenib til børn med hjernetumorer i tidlige stadier præsenteret. Resultaterne er særdeles lovende med en responsrate på over 70 % og ingen alvorlige bivirkninger.

Indlæg navigation

← Ældre artikler
Nyheder
Eske Aasvang (tv.) og Christian S. Meyhoff, begge professorer ved KU og overlæger på hhv. Rigshospitalet og Bispebjerg Hospital, har grundlagt og udviklet WARD i samarbejde med DTU Sundhedsteknologi.

Dansk system til intelligent overvågning af opererede patienter reducerer komplikationer og indlæggelsestid

Seneste nyheder

  • 11/07
    Patienternes talsmand ser lovpakke II tage almen praksis ind i fremtiden
  • 10/07
    Marie Storkholm bliver vicedirektør på Rigshospitalet
  • 08/07
    Dansk system til intelligent overvågning af opererede patienter reducerer komplikationer og indlæggelsestid
  • 04/07
    DSAM-formand Bolette Friderichsen om nyt lovforslag: Vi sidder tilbage med et stort ansvar
  • 04/07
    Jakob Kjellberg om lovpakke II: »Jeg ser ingen bomber«
  • 03/07
    Chef for Medicon Valley Alliance: Europa sakker bagud i life science, men Danmark og Sverige kan vise vejen frem

Seneste artikler

Seneste kommentarer

  • Martin Sørensen til Patienternes talsmand ser lovpakke II tage almen praksis ind i fremtiden
  • Farhad Joze Kabiri til Jørgen Skadborg om regeringens nye lovforslag: »Alle vores røde linjer er blevet overskredet«
  • Farhad Joze Kabiri til Jørgen Skadborg om regeringens nye lovforslag: »Alle vores røde linjer er blevet overskredet«
  • Farhad Joze Kabiri til Jørgen Skadborg om regeringens nye lovforslag: »Alle vores røde linjer er blevet overskredet«
  • Farhad Joze Kabiri til Jørgen Skadborg om regeringens nye lovforslag: »Alle vores røde linjer er blevet overskredet«
Leder

En motor for data, digitalisering og vækst

Debat

Chef for Medicon Valley Alliance: Europa sakker bagud i life science, men Danmark og Sverige kan vise vejen frem

Opinion

Forventningsafstemning er en overset nøgle i sundhedsdebatten

Karriere

Marie Storkholm bliver vicedirektør på Rigshospitalet

Kultur

Musik er Jannik Falhofs meditation i en travl hverdag

Fik du læst:

Vold i sundhedsvæsenet

Hvidovre Hospital får strakspåbud efter vold mod patient og personale

Psykiatri

Medicinsk sygdom øger risiko for depression

Opinion

Rejsebrev fra Grønland: Længslen efter hverdags­eventyr bliver til virkelighed

Overgangsalderen

Bliv klogere på overgangsalderen

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om overgangsalderen og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Synkope

Bliv klogere på synkope

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om synkope og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Job

  • Arbejdsmedicinsk speciallægekonsulent til Arbejdsmarkedets Erhvervssikring (online 10 timer om ugen)
  • Hvis du er forankret i internt medicinsk speciale og du også har lyst til at prøve kræfter med det akutmedicinske område, så er det dig, vi søger!
  • Lægefaglige undervisere til kurset Vejledning for introduktionslæger i Region Syddanmark
  • Yngre læger til 2 uklassificerede stillinger i Smertecenter Syd, Afd. V, OUH
  • Bliv praktiserende dermatolog i Region Midtjylland
  • Ledende overlæge eller overlæge/speciallæge i kardiologi
  • Afdelingslæge til Øre-Næse-Halsafdelingen
  • Dygtig og nysgerrig afdelingslæge søges til Enhed for beredskab og smitsomme sygdomme
  • Bliv praktiserende psykiater i Region Syddanmark
  • Spændende stilling som psykolog i Ambulant Spiseforstyrrelsesteam, Børne- og ungdomspsykiatri, Odense

Flere job

Events

sep 03

Frokostmøde: Prævention

3 september
Online
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 09

Praktisk Medicin 2025 – Odense

9 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Hotel Sabro Kro
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 18

Vaccinedag 2025

18 september
Atrium
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400

Se mere…

Forside » Kongresser » ESMO » ESMO 2016

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • ABONNEMENT
  • KONTAKT
  • OM AVISEN
  • RSS

Dagens Medicin

Dagens Medicin

Dagens Medicin
Møntergade 19
1140 København K
Tlf: 3332 4400
Fax: 7242 5440
abonnement@dagensmedicin.dk

Chefredaktør (ansv.)
Jesper Bernstorf Jensen

© Dagens Medicin
Alle rettigheder til tekst og billeder tilhører Dagens Medicin og respektive ophavsmænd.

Persondatapolitik

Forretningsbetingelser

Cookiepolitik.