Det, der begyndte som en lukrativ skattefri gevinst, har nu vendt sig til et gedigent skattesmæk for flere danske læger, der har arbejdet i Norge. Skat har gennemgået 262 sager for indkomståret 2008, og det har resulteret i ekstra skatteregninger på i alt 12,2 mio. kr. til 214 læger. Altså en gennemsnitlig efterbetaling på 57.000 kr. per person. Den hårdest ramte skal betale 650.000 kr. i restskat og arbejdsmarkedsbidrag, oplyser Birthe Sørensen, afdelingsleder i Skat. »Det er et meget stort...
Læge udfordrer Skat En dansk læge har netop fået ja til at føre en principiel skattesag ved Østre Landsret.
Skriv en kommentar
Yngre Læger hiver region i retten Yngre Læger stævner Region Sjælland for at have indberettet for høj skattemæssig værdi af regionens lægeboliger, hvilket har betydet uretmæssige skattesmæk til mange yngre læger.
Skriv en kommentarLæge i principiel retssag mod skatteministeriet I går blev der indledt retssag mellem Skatteministeriet og en dansk læge.
Skriv en kommentarDanske læger har udsigt til højere løn i Norge Norske læger mener, at den nye danske skattepraksis kan skrue vikarlønningerne endnu højere op.
Skriv en kommentar
Cheflæge går på pension efter 35 år i faget: »Jeg har glædet mig til at komme på arbejde hver eneste dag.« Ib Erik Jensen træder tilbage som cheflæge for Radiologien på Odense Universitetshospital. Han ser tilbage på en tid, hvor radiologien er blevet udviklet markant.
Skriv en kommentar
En uddannelsesansvarlig overlæge uden afdeling har givet gladere læger på Slagelse Sygehus For at løfte uddannelsesniveauet og gøre det mere attraktivt at være HU-læge i almen medicin på Slagelse Sygehus har man ansat en tidligere praktiserende læge som uddannelsesansvarlig overlæge. Egentlig var Tue Flindt Møller på vej på pension, men været en stor succes, der har gjort rekruttering nemmere og ført til gladere læger.
Skriv en kommentar
Konstitueret direktør fortsætter på Præhospitalt Center i Region Sjælland Konstitueret direktør Karina Jensen fortsætter i stillingen som direktør for Præhospitalt Center i Region Sjælland.
Skriv en kommentar
Prorektor er ny formand for Det Etiske Råd Prorektor på DTU Christine Nellemann er udnævnt som ny formand for Det Etiske Råd.
Skriv en kommentar
Grenaa-læge får ekspertrolle i arbejdet med sundhedsreformen Indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde (V) har udpeget praktiserende læge og professor Mogens Vestergaard til ekspertambassadør for det almenmedicinske tilbud. Dermed bliver Mogens Vestergaard endnu engang centralt placeret i arbejdet med at reformere det nære sundhedsvæsen.
Skriv en kommentar
Danske forskere bag opdagelsen af GLP-1 og udviklingen af vægtabslægemidler vinder ‘Breakthrough Prize’ To danske forskere vinder den eftertragtede 'Breakthrough Prize' for deres forskning, der har banet vejen for udviklingen af blandt andet det verdensomspændende slankemiddel Wegovy og diabetes-lægemidlet Ozempic.
Skriv en kommentarOverlæge udnævnt til klinisk professor i hæmatologi ved OUH og SDU Overlæge Kim Theilgaard-Mönch kan fra 1. september kalde sig klinisk professor i hæmatologi ved Odense Universitetshospital og klinisk institut på SDU.
Skriv en kommentar