I Dagens Medicin nr. 5/2017 har otte ortopædkirurger forfattet et debatindlæg, hvor de protesterer over den lidet flatterende medieomtale som værende ‘købmænd i hvide kitler’. Forfatternes harme giver mindelser om lægernes reaktion, da lægen Semmelweis opdagede, at læger ikke kun kan helbrede, men også kan sprede sygdom og død. Semmelweis påstod i 1847, at lægernes hænder (utilsigtet) kunne føre smitte fra obducerede lig i sektionsstuen til sårbare patienter på barselsstuen. Semmelweis havde ret, men lægernes arbejdsrutiner blev kun modstræbende lavet...
Professoren kan jo ikke regne – løgn og latin om diabetes Torsten Lauritzens postulater om udskrivning af statin i almen praksis er vildledende og fordrejende. Det vil derfor være naturligt, at han trækker sine postulater om svigt af diabetespatienter tilbage.
2 kommentarerDa Peter Geisling talte over sig TV-doktoren brugte fem minutter i en podcast i Stetoskopet/Dagens Medicin på at nedgøre 7.000 lægestuderende. Men kom du ud af dit DR-studie, og find ud af, at vi ikke er uambitiøse navlepillende egoister
1 kommentar
Mindre regneark – mere værdi Staten er nødt til at ændre syn på styringen af regionerne. Og her er, hvordan vi vil forandre styringen
Skriv en kommentarMørk fremtid for akutmodtagelsen Jeg frygter alvorligt, at akutafdelingerne smuldrer. Jeg ser en masse erfarne ‘akutmedicinere’, der som jeg har beskæftiget sig med området de sidste 10 år, miste pusten og forlade området. Det ville ikke være nogen katastrofe, hvis der var nye til at tage over. Men det er der ikke
Skriv en kommentarBombastisk udlægning skader patienterne Der er ikke påvist nogen overdødelighed ved højintens intervaltræning sammenlignet med moderat kontinuerlig træning i de bedste studier
Skriv en kommentarTilstrækkelig evidens til at undlade tjek Torsten Lauritzen mener, at der er tilstrækkelig evidens for at afprøve regelmæssige helbredstjek ligesom i Storbritannien. Det er der ikke
Skriv en kommentar
Medicinstuderende: Tanken om, at vi om ti år sidder på sofaen på dagpenge, er dybt foruroligende Det er et paradoks, at hospitalerne på den ene side mangler speciallæger inden for vitale områder, mens der på den anden side står dygtige og motiverede unge læger klar uden mulighed for at komme videre i deres uddannelse. Men problemerne med lægers arbejdsløshed stikker langt dybere og handler i virkeligheden om sundhedsvæsenets fremtid.
Skriv en kommentar
Politiske dagsordener og skyld som ammunition: nyuddannede praktiserende læger risikerer at vende i døren Som kommende praktiserende læger ser vi frem til at blive familielæger i egne klinikker. Men det nye lovforslag fra Indenrigs- og Sundhedsministeriet, hvor regionerne bl.a. skal kunne beslutte, hvor mange patienter den enkelte praktiserende læger skal påtage sig ansvaret for, er bekymrende. Stregerne er trukket op og debatten raser henover hovedet på fremtidens praktiserende læger.
Skriv en kommentar
Lungeformand: I Lungeforeningen glæder vi os til kronikerpakkerne Kronikerpakkerne vil forhåbentlig medføre, at patienterne vil opleve, at der er nogen, der interesserer sig for dem, frem for i dag, hvor de i mange tilfælde er overladt til sig selv, skriver Torben Mogensen, formand for Lungeforeningen.
Skriv en kommentar
Europa må handle nu for at sikre, at patienter ikke bliver ladt i stikken DEBAT: Hvis EU ønsker at tiltrække flere investeringer, er der brug for et moderniseret regulatorisk system med ressourcer til at sikre hurtig og videnskabeligt funderet godkendelse af kliniske forsøg og nye lægemidler, skriver Ilya Yuffa, president, Lilly International.
Skriv en kommentar
Erik Jylling og Søren Barlebo: ‘Kronikerpakker’ risikerer at fastlåse i stedet for at udvikle Med ‘kronikerpakkerne’ er der politisk sat en tydelig retning, der nemt prioriterer standardløsninger frem for udvikling og innovation. Det kan være en fælde. I stedet bør vi betragte ‘pakkerne’ som en mulig motorvej for innovation af sundhedsvæsenet, skriver Erik Jylling, lægefaglig koncerndirektør i Region Hovedstaden, og Søren Barlebo Rasmussen, partner i Mobilize Stategy Consulting.
1 kommentar