Der er ingen grund til at komplicere opgaven mere end højst nødvendigt: De fleste praktiserende læger kan i langt de fleste tilfælde magte at tage sig af de patienter, der er i en terminal fase af livet og ønsker at dø i eget hjem. Selv om den praktiserende læge ikke er specialist i palliativ behandling, vil lægen kunne tackle de fleste af symptomerne, vurderer overlæge Asbjørn Ziebell. Han var i 20 år praktiserende læge i Roskilde, inden han i 2006...

DSAM fraråder læger at ordinere cannabis Grundlaget for at indføre en forsøgsordningen med medicinsk cannabis er alt for spinkelt, mener de praktiserende lægers videnskabelige selskab, der også frygter, at ordningen vil føre til øget arbejdspres i almen.
Skriv en kommentar
Regioner vil have ret til at kræve betalte honorarer tilbage I en sag fra Region Midtjylland har en række læger uretmæssigt taget betaling for to ydelser i samme konsultation, og lægerne er derfor blevet afkrævet en tilbagebetaling fra regionen. Men det har regionen ikke ret til, afgør en opmandskendelse.
Skriv en kommentar
»Det er vigtigt at passe patienterne, men personalet skal også plejes« Ledelse. Som læger og ledere har Thomas Aru og Lotte Arlø Theilade en klar plan for, hvad de vil med deres praksis. Det har betydet en lidt usædvanlig personalesammensætning, men har medført stor popularitet blandt en stadig større patientskare
Skriv en kommentar
Hjertepatienters ldl-kolesterol skal længere ned Nye data viser, at lavere ldl-kolesterol giver bedre forebyggelse af blodpropper. De praktiserende læger skal rustes bedre til at tale om statinbehandling med patienterne, siger overlæge Henrik Steen Hansen.
Skriv en kommentarPraktiserende læger rapporterer alt for få utilsigtede hændelser For godt to år siden blev det lovpligtigt for praktiserende læger at rapportere utilsigtede hændelser, alligevel er der alt for få læger, der gør det.
Skriv en kommentar
»Det er blevet nemmere at tale om fejl« I Torben Hellebeks praksis i Værløse er der stort fokus på patientsikkerhed, og klinikken rapporterer hyppigt utilsigtede hændelser
Skriv en kommentar»Jeg ville bruge systemet mere, hvis det var mere enkelt« Praktiserende læge Ynse de Boer har rapporteret utilsigtede hændelser, men for ham er det ikke den foretrukne måde at arbejde med patientsikkerhed på
Skriv en kommentar
Hun slår et slag for den primære forebyggelse Praktiserende læger skal huske deres vigtige rolle i forhold til at bekæmpe ulighed i sundhed og bidrage til at forhindre, at sygdomme opstår, mener professor Anneli Sandbæk
Skriv en kommentarLederkurser giver læger et wake-up call Praktiserende læger bliver konstant udsat for pres fra udefrakommende faktorer. Det kræver ledelse at kunne håndtere det pres, siger cand.med. og chefkonsulent Ulrik Lange
Skriv en kommentar
DSAM-næstformand: Generisk ordination er nøglen til patientsikkerhed og forsyningssikkerhed DEBAT: I en tid med fokus på effektive arbejdsgange og pres på lægepraksisser er det spild af ressourcer, at læger skal bruge tid på at trykke på de rigtige knapper frem for at behandle patienter. Derfor er det på høje tid, at generisk ordination og moderniseret brug af recepter bliver standardpraksis i Danmark, skriver Maria Krüger.
Skriv en kommentar
Aktiviteten i Region Syddanmarks speciallægepraksis blev sluppet fri: Nu er evalueringen landet I tre måneder af 2024 kunne Region Syddanmarks privatpraktiserende speciallæger skrue op for aktiviteten uden at blive ramt af hverken knækgrænse eller den samlede økonomiske ramme. Effekten blev dog ikke så stor som håbet, erkender Region Syddanmarks regionsformand.
Skriv en kommentar