Epilepsihospitalet Filadelfia har allerede fundet en afløser for direktør Flemming Christensen, der i går meddelte, at han forlader sit job ved udgangen af december. Hvem der skal overtage styringen med specialsygehuset er dog fortsat en hemmelighed, men bestyrelesformand Kjeld Møller Pedersen oplyser i en pressemeddelelse, at der er fundet en afløser med mange års erfaring i sundheds- og sygehusvæsenet. »Jeg kan ikke oplyse navnet på den nye direktør, fordi den pågældende først skal have afklaret en række forhold med sin nuværende...
Forsker frikendt for underslæb En kvindelig overlæge i neurologi blev i fredags frikendt for underslæb. Lægen var tiltalt for at have brugt forskningsmidler til private formål
Skriv en kommentar
Filadelfia får nye direktør Det er en erfaren herre, der overtaget chefstolen på Epilepsihospitalet Filadelfia. Jens-Otto Skovgaard Jeppesen er bl.a. tidligere direktør for Odense Universitetshospital.
Skriv en kommentarFlemming Christensen stopper som direktør på Filadelfia Efter et tumultarisk efterår på Epilepsihospitalet Filadelfia stopper adm. direktør Flemming Christensen med årets udgang.
Skriv en kommentarFiladelfia fortsat tvunget til nedskæringer Selvom epilepsihospitalet Filadelfia i går blev reddet på målstregen af regeringen og Enhedslisten, der afsatte penge til driften på finansloven, så er specialsygehuset stadig tvunget til at bruge færre penge næste år.
Skriv en kommentar
Regeringen sikrer epilepsihospital i to år Regeringen og Enhedslisten har under finanslovsforhandlingerne afsat 40 mio. kr. til driften af Epilepsihospitalet Filadelfia de næste to år.
Skriv en kommentarRegion Sjælland: Filadelfia-krise er et pr-stunt Epilepsihospitalet Filadelfia forsøger at afpresse Folketinget til at give dem flere penge, mener Steen Bach Nielsen (S), regionsrådsformand i Region Sjælland.
Skriv en kommentar
Nyt om voldsepisode på hospital: Politiet blev tilkaldt 16 timer før overfald Der er kommet nye oplysninger frem i sagen, hvor en kvindelig sygeplejerske blev forsøgt kvalt på Hvidovre Hospital - og hvor hendes kolleger blev udsat for vold, da de kom hende til undsætning.
Skriv en kommentar
Lægeformand om regionernes lægeplan: »Man sætter kikkerten for det blinde øje, hvad angår manglen på speciallæger« Lægeforeningens formand, Camilla Rathcke, hilser flere af Danske Regioners tiltag velkomne, men hun advarer samtidig mod at udhule speciallægeuddannelsen.
Skriv en kommentar
Læge overtog omstridt klinik: Tre måneder senere har hun fået forbud mod at behandle børn og unge I en privat klinik på Frederiksberg tilbydes behandling af Myalgisk Encephalomyelitis, også kendt som ME. Sygdommen er omdiskuteret i Danmark, og allerede efter få måneder har den nye ejer af klinikken, speciallæge i almen medicin Louise Rindel Gudbergsen, tiltrukket sig opmærksomhed fra Styrelsen for Patientsikkerhed.
1 kommentar
Psykiatriledelsen i Region Midtjylland får ny struktur Som led i implementeringen af sundhedsreformen, hvor der skal ske en ligestilling og integration af psykiatri og somatik, ændrer Region Midtjylland nu deres psykiatriledelse.
Skriv en kommentar