Når en hospitalsafdeling i Region Sjælland ikke lever op til den forventede behandlingskvalitet, indkaldes afdelingsledelsen til et møde med cheferne i regionens sundhedsforvaltning. Her afkræves afdelingsledelsen svar på, hvordan og hvornår resultaterne er forbedret. Men selv om regionen har faste procedurer for, hvordan der tages fat i dårlige behandlingsdata, tyder Dagens Medicins gennemgang af kliniske kvalitetsdata på, at regionen ikke formår at sætte reel handlekraft bag kravene om forbedringer. Dagens Medicin har derfor bedt regionsrådsformand Steen Bach Nielsen om at...

Sjællændere får den dårligste behandling Region Sjællands politiske ledelse har ikke magtet at udvikle et velfungerende hospitalsvæsen. Overalt leveres dårlig kvalitet. Mange steder så ringe, at det er direkte patientfjendsk
Skriv en kommentar
Database: Hver anden diabetiker på Falster får ikke medicinsk behandling Manglende placering af ansvar for dataindberetning er væsentlig årsag til, at Nykøbing Falster Sygehus får dårlige karakterer for diabetesbehandling, mener sygehusdirektør Arne Cyron
Skriv en kommentarRegionsråd erkender problemer med kvalitet på sygehusene Flertal af borgerlige partier og SF i Region Sjælland gennemtvinger, at politikerne skal have bedre indsigt i data om kvaliteten på de sjællandske sygehuse.
Skriv en kommentar
Hver fjerde KOL-patient i Holbæk får ikke målt lungefunktion Holbæks kvalitet halter massivt i en række af behandlingerne ifølge kvalitetsdatatallene. Den nye lægelige vicedirektør, Knut Borch-Johnsen, er klar over manglerne på sygehuset, men forsikrer, at sygehuset er på vej op i kvalitetsmålingerne
Skriv en kommentarStyrelse kritiserer manglende kontrol af akutbiler Region Sjælland har været for langsom til at sætte gang i sundhedsfaglig overvågning af regionens lægeløse akutbiler, mener Sundhedsstyrelsen.
Skriv en kommentar
Jens Winther Jensen: Kvalitet skabes ikke i en database Kvalitet sker i mødet mellem patienten og den sundhedsprofessionelle, mener Jens Winther Jensen, der som ny direktør for Sundhedsvæsenets Kvalitetsinstitut skal sikre én samlet retning for kvalitetsarbejdet i sundhedsvæsenet.
Skriv en kommentar
Region Sjælland-direktør: Sådan vil vi tiltrække mere personale Med nye initiativer som stærkere faglige miljøer og forbedringer af arbejdsstrukturer, ønsker Region Sjællands koncerndirektør, Jesper Gyllenborg, at tiltrække og fastholde flere sundhedsprofessionelle i sin region.
Skriv en kommentarPatienterstatningen giver nu medhold i 122 sager om benamputation I hvad der svarer til hver femte sag har Patienterstatningen fastslået, at patienten med al sandsynlighed kunne have undgået amputation. Regioner skal nu betale rekordstort beløb i erstatninger, viser opgørelse.
Skriv en kommentar
Sundhedsreformen set fra Holbæk Sygehus Holbæk Sygehus og Region Sjælland er epicenteret i den nye sundhedsreform. Dagens Medicin fulgte pressemødet om regeringens sundhedsreform sammen med Holbæk Sygehus' lægefaglige vicedirektør Dan Brun Petersen, der ser mange positive elementer i udspillet.
Skriv en kommentar
Camilla Rathcke advarer mod at skabe konflikt mellem regioner Regeringens forslag om at samle Region Sjælland og Region Hovedstaden under én region er på tide og kan løse problemer med lægedækningen, vurderer Lægeforeningens formand.
1 kommentar
Kamp om formandsposten i ny stor-region Regeringen vil samle Region Hovedstaden og Region Sjælland, og formandsposten i den nye stor-region giver anledning til kampvalg.
Skriv en kommentar