Danmark får sin tredje akuthelikopter, når den nuværende forsøgsordning med akuthelikoptere fra 2013 gøres permanent. Det siger sundhedsminister Astrid Krag i en meddelelse fra ministeriet. »Særlig i landets yderområder med lange afstande vil en helikopterordning være med til at sikre hurtig indsats og kortere tid til højt specialiseret behandling på sygehusene. Det gælder for eksempel hjertepatienten fra Thyborøn, som akut skal have foretaget en ballonudvidelse i Skejby. Eller en patient fra Nakskov, der har fået et alvorligt traume, og derfor...
1813-læger revser ordningen Region Hovedstadens akutordning 1813 fungerer særdeles ringe og uden udsigt til bedring. Det skriver to ansatte læger i 1813 i et brev til regionens politikere.
Skriv en kommentar
Sophie Hæstorp: Vi er nødt til at se på honorering af 1813-læger Regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen (S) har endnu ikke haft tid til at svare på kritisk fra to 1813-læger. Men hun er indstillet på at se på en ny honoreringsmodel for akutordningen
Skriv en kommentar
Charlotte Fischer: Vi undervurderede opgaven Gruppeformand for Det Radikale Venstre i Region Hovedstaden, Charlotte Fischer, er enig med COWI-rapporten i, at implementeringen af det enstrengede og visiterede akutsystem var forhastet og alt for uprøvet.
Skriv en kommentar
Regionsformand: Ny akutordning var en rigtig beslutning Sophie Hæstorp Andersen vil tage initiativ til et møde PLO for at få flere læger med i akutordning.
Skriv en kommentarRegion Sjælland siger nej til flere lægeambulancer Politikerne i Region Sjælland vil søge midler fra regeringens akutpulje, men pengene skal bruges til paramedicinere og en ny helikopterlandingsplads.
Skriv en kommentarRegeringen og Enhedslisten enige om lægehelikoptere Danmark er sikret en landsdækkende helikopterordning med udrykning fra Ringsted, Billund og Skive i alle døgnets timer.
Skriv en kommentar
Regioner toppes om akuthelikopter Ulla Astman foreslår nu, at akutlægehelikopter placeres i Aars. Bent Hansen holder fast i, at helikopteren først og fremmest skal øge trygheden i Thyborøn-området.
Skriv en kommentarHovedstaden vil ikke love en times ventetid på skadestuer Regionernes formand Bent Hansen havde ikke opbakning fra Region Hovedstaden, da han lovede sundhedsminister Astrid Krag (SF), at der skal være et loft ventetiden på landets skadestuer.
Skriv en kommentar
Formand for kræftlæger savner plan med Kræftplan V Malene Støchkel Frank, formand for landets kræftlæger, er efterladt med en række spørgsmål efter sidste uges præsentation af Kræftplan V. Især ambitionen om at løfte områderne for palliation og senfølger samtidig med at behandlingen skal differentieres yderligere, er hun spændt på. »Vi løber allerede rigtig, rigtig stærkt ude på de kliniske afdelinger,« siger hun.
Skriv en kommentar
Kræftplan V skal tage bedre hånd om forebyggelse og senfølger Livet med og efter kræft var i fokus, da sundhedsminister Sophie Løhde (V) præsenterede Kræftplan V på et pressemøde, hvor der også var mange roser til Sjællands Universitetshospital.
Skriv en kommentar
Fisker og Kühnau uddeler roser til Kræftplan V Både Danske Regioner og Kræftens Bekæmpelse roser regeringens udspil til en ny kræftplan. Danske Regioner ser dog gerne flere penge til at styrke behandlingskapaciteten, mens Kræftens Bekæmpelse ærgrer sig over, at planen ikke indeholder et konkret mål for danskernes kræftoverlevelse.
Skriv en kommentar