Praktiserende læger skal modtage en epikrise senest dagen efter, at en patient bliver udskrevet fra hospitalet. Det gælder, hvis der er tale om patienter, der har brug for fortsat behandling hos egen læge eller i kommunen. Sådan lyder en af visionerne i Region Hovedstadens sundhedsaftale, som de politiske partier er blevet enige om, og som nu skal godkendes i Sundhedsstyrelsen. Den gælder fra 2015 til 2018. Hvis patienten udskrives inden kl 12, skal epikrisen fremsendes til egen læge samme dag....
Hver tredje hoveduddannelsesstilling i Syd er ubesat Flere end 35 pct. af hoveduddannelsesforløbene i almen medicin med start i marts er ikke besat i Region Syddanmark. Også Region Sjælland har mange ledige forløb
Skriv en kommentarPrivatpraktiserende psykiater: Region Midt vil ikke lade os udrede patienter Privatpraktiserende speciallæge fra Viborg undrer sig over, at Region Midt lader sygeplejersker udrede patienter i den regionale psykiatri. Hun og hendes kolleger bliver afvist, når de tilbyder deres hjælp, siger hun.
Skriv en kommentar
26-årige Ida skulle være hudlæge: Mødet med almen praksis har fået hende på andre tanker Antallet af medicinstuderende, som får studiejob hos en praktiserende læge, stiger eksplosivt i disse år. Men for 26-årige Ida Kristensen har et studiejob i almen praksis været mere end blot et supplement til SU: I dag overvejer hun selv at læse almen medicin.
Skriv en kommentarFyns politi dropper svindelsag mod 67-årig læge fra Svendborg Efter flere års omfattende efterforskning har Fyns Politi opgivet at rejse tiltale mod en 67-årig læge, som var sigtet for bedrageri i millionklassen. Lægens tidligere kompagnon blev sidste år idømt 2,5 års fængsel i sagen.
Skriv en kommentar
Region Syddanmark: 1000 ugentlige opkald til lægevagten burde vente til egen læge Lægevagten i Region Syddanmark oplever mere end 1.000 om ugen , som kunne vente til, at egen læge åbnede. Ny kampagne skal minde syddanskerne om, hvornår man skal bruge lægevagten, og om man kunne vente med lægeopkaldet til egen læges åbningstider.
Skriv en kommentar
Cyberangreb på Alles Lægehus ramte også resten af koncernen Da Alles Lægehus i december blev ramt af et cyberangreb, gik det også udover koncernens andre virksomheder Vikteam og Institut for Mental Sundhed. Alle tre har meldt om læk til Datatilsynet.
Skriv en kommentar
Lægeforeningen kommer med advarsel: Danmark mangler 2000 speciallæger Lægeforeningen beretter om alarmerende tal i udbuddet af speciallæger. Det får Lægeforeningen til at slå alarm.
Skriv en kommentar
Dom til svindellæge får lov at stå Praktiserende læge Jette Aaen anker ikke sin dom og skal dermed i fængsel i to år og seks måneder. Det vides endnu ikke, om der bliver rejst tiltale mod hendes ægtemand.
Skriv en kommentar
Regeringen vil rykke læger til yderområderne: Tre af fremtidens praktiserende læger svarer på, om de er med på den idé Dagens Medicin har spurgt tre af fremtidens praktiserende læger, hvordan det påvirker deres fremtidsdrømme, hvis regeringens udspil til en sundhedsreform vedtages i sin nuværende form.
1 kommentar
Anklager vil sende fynsk læge tre år i fængsel for groft bedrageri Praktiserende læge Jette Aaen erkendte sig tirsdag skyldig i groft bedrageri for 4,2 mio. kr. ved Retten i Svendborg. Hun risikerer tre års fængsel ved domsafsigelsen i næste uge.
Skriv en kommentar
Jørgen Skadborg: Ny overenskomst giver arbejdsro i almen praksis Med et løft af den økonomiske ramme i almen praksis, skal praktiserende læger ikke frygte en ny overskridelse af økonomiloftet lige foreløbig. Det understreger PLO's formand. Samtidig gør han det klart, at den næste aftale skal være langt mere ambitiøs.
Skriv en kommentar