Kun omkring 50 pct. af den medicin, vi i dag giver til kræftpatienter, har den ønskede effekt. Resten af patienterne får kun bivirkningerne. Men hvem ønsker som kræftsyg at få en behandling, som ikke virker, og at skulle acceptere, at man som patient kun kan se frem til en forringelse af sin livskvalitet i den måske sidste tid, man har tilbage? Løsningen er at gøre behandlingen personlig, baseret på hver enkelt patients kræftknudes genetiske profil. Dermed kan vi sikre, at...
Er der et rationale for SSRI-præparater? Hvorfor er det så besværligt at få en rationel debat om lægers psykofarmaka-ordinationer til at sejle uden om småfornærmede insinuationer og den gode gamle floskel ‘min kliniske erfaring siger mig’?
Skriv en kommentarNår medicinsk faglighed konflikter med administrativ effektivitet Diskriminerer Syddansk Universitet personer med dysleksi i MCQ-testen ved optag på medicinstudiet?
Skriv en kommentarDanske klinikere bagud i højteknologisk forskning I Danmark er der ikke tradition for at bruge neutronspredning og synkrotronlys inden for forskning i life science. Det vil to nye anlæg i Lund forhåbentlig gøre op med.
Skriv en kommentar
Integration af psykiatri og somatik handler om meget mere end organisering DEBAT: Fusionen af psykiatri og somatik skal ikke kun udleves i organisationsdiagrammer. Den skal leve i praksis, hvor patienterne er, skriver Andreas Rudkjøbing og Jesper Gyllenborg.
Skriv en kommentarLæs Per Finks svar på kommentar fra Peter la Cour REPLIK: Fra et videnskabeligt synspunkt er det ikke viden eller fakta, vi mangler. Problemet er nærmere, at fakta fornægtes eller mistolkes, og det kan vanskeliggøre en debat, skriver Per Fink.
1 kommentarPer Finks lægelige selvforståelse bør ikke stå uimodsagt KOMMENTAR: Det er naturligvis berettiget med en god omtale efter mange års arbejdsliv, men i en artikel med Per Fink fremkommer der faktuelle fejl, jeg mener bør imødegås, skriver Peter la Cour.
Skriv en kommentar
Udnyt ventetiden: Gør præhabilitering til en del af kræftbehandlingen nu DEBAT: Vi skal turde prioritere tid og ressourcer på at optimere patientens fysiske og mentale tilstand, før kræftbehandlingen starter. Vi har fagligheden, evidensen og med Kræftplan V også den politiske opbakning. Det er tid til at sætte patientens bedste først, skriver forskere.
Skriv en kommentar
Er det tid til psykiatriske udredningspakker på tværs af sektorer? DEBAT: Psykiatrien er kompleks, og netop derfor bør vi sikre en ensartet, gennemsigtig vej ind i systemet. Psykiatriske udredningspakker kunne være netop det værktøj, der forbinder almen praksis, kommune og region i et samarbejde med patienten i centrum, skriver praktiserende læge Helene Larsson.
Skriv en kommentar
Unge stemmer med et klart budskab: Danmark skal kæmpe for global sundhed Verdens unge har med god grund mobiliseret sig for klimaet – men sundhed er mindst lige så vigtigt og kræver samme politiske handlekraft, skriver Abdulkarim Harakow, læge og Danmarks ungdomsdelegat til FN inden for Ligestilling og SRSR og Oscar Milsted Karstad fra Alliancen for Global Sundhed.
Skriv en kommentar