Fra årsskiftet har stofmisbrugerne fået samme rettigheder som andre patienter i sundhedsvæsenet. De kan nu frit vælge behandlingssted. Det er selvfølgelig vigtigt at give stofmisbrugere de samme rettigheder som andre, og det hilser jeg principielt velkommen. Det er dog ikke uproblematisk og får store konsekvenser for patientsikkerheden. Misbrugsområdet er præget af patienter, der som udgangspunkt generelt hellere vil have for meget end for lidt ‘medicin’. Vi taler om potent medicin — methadon, buprenorphin og benzodiazepiner. Sundhedsstyrelsen har lavet bindende retningslinjer...

Psykiater: Diagnosen i et register dokumenterer ikke forekomsten af skizofreni Psykiater Julius Vinbjerg stiller sig kritisk over for sammenhængen mellem hashpsykose og senere diagnosticering med skizofreni. For hvordan stilles diagnosen egentlig i dag?
1 kommentar
Psykologformand med begrænset indsigt Eva Secher Mathiasens viden om forholdene på psykiatriske afdelingers samt hvilke kompetencer, der er brug for, er åbenlyst meget begrænsede.
Skriv en kommentarSygehusene tynges af andet end dyr medicin So-ein-ding-komplekset har fået politikerne til at prioritere at investere i partikelkanon og i robot-kirurg uden at godtgøre en forbedret kvalitet i behandlingen
Skriv en kommentarSkal Sundhedsstyrelsen fortsat være stærk og samfundsmedicinsk funderet? Det ikke overraskende, at ledende embedslæge Henrik L. Larsen er uenig med Embedslægeforeningens bestyrelse og dermed med de fleste af sine kolleger i spørgsmålet om embedslægernes fremtid.
Skriv en kommentarFejl i artikel om alkohol Manglende præcision i referat af artikel i BMJ
Skriv en kommentarSagen er vundet – klienten er mega skæv Hvem skal styre dansk misbrugsbehandling – Gadejuristinstitutionen eller Sundhedsstyrelsen? Det vil være rart at få afklaret.
Skriv en kommentarSocialt udsatte har også rettigheder Gadejuristen er sat i verden for at hjælpe samfundets svageste, når de bliver klemt af systemet — herunder af sundhedssystemet. Konflikter med læger er dog sjældne.
Skriv en kommentar
Private jurister blander sig i lægeligt arbejde Den private organisation Gadejuristen respekterer ikke Sundhedsstyrelsens vejledning om behandling af stofmisbrugere i substitutionsbehandling og blander sig på en uheldig måde i misbrugslægernes arbejde.
Skriv en kommentar
Ansættelsesstop i rammer drift og uddannelse: Tvang er ikke vejen frem DEBAT: Region Hovedstadens ansættelsesstop er et ineffektivt og kortsigtet greb. Hvis Region Sjælland skal tiltrække flere læger, må løsningen være bedre arbejdsvilkår, skriver to regionsrådsmedlemmer fra Hovedstaden.
Skriv en kommentar
I lyset af Region Østdanmark: Brystkirurgi skal forblive et selvstændigt fagområde DEBAT: Hvis Danmark også i fremtiden skal ligge i toppen på brystkræftområdet, er det vigtigt at huske, at brystkirurgien skal forblive et selvstændigt fagområde, og at centralisering og nærhed godt kan gå hånd i hånd, skriver Henrik Flyger, cheflæge, Afdeling for Brystkirurgi på Herlev og Gentofte Hospital.
Skriv en kommentar
Lægeforeningen: ADHD- og autismeklinikker er en dårlig idé, men reaktionen vidner om lys forude DEBAT: Hvis vi kan blive enige om at styrke den samlede behandlingskapacitet i psykiatrien, i stedet for at fortsætte med splittede, kortsigtede løsninger, har vi virkelig mulighed for at skabe noget varigt og meningsfuldt for vores patienter, mener Camilla Rathcke, formand for Lægeforeningen.
Skriv en kommentar