Det er en kendt sag, at der er store udfordringer med at rekruttere læger mange steder i Danmark – blandt andet i Sydvestjylland. Region Syddanmark har derfor de seneste år forsøgt sig med en række forskellige initiativer for at få flere læger til Esbjerg-området – både praktiserende læger og sygehuslæger. Der er afholdt flere rekrutteringsarrangementer, hvor lægestuderende og færdiguddannede læger har fået lejlighed til at besøge både sygehuset og flere lægepraksis i Esbjerg, og der er gjort en stor indsats...

Ansættelsesstop i Region Hovedstaden rammer drift og uddannelse: Tvang er ikke vejen frem DEBAT: Region Hovedstadens ansættelsesstop er et ineffektivt og kortsigtet greb. Hvis Region Sjælland skal tiltrække flere læger, må løsningen være bedre arbejdsvilkår, skriver to regionsrådsmedlemmer fra Hovedstaden.
2 kommentarer
Medicinstuderende: Tanken om, at vi om ti år sidder på sofaen på dagpenge, er dybt foruroligende Det er et paradoks, at hospitalerne på den ene side mangler speciallæger inden for vitale områder, mens der på den anden side står dygtige og motiverede unge læger klar uden mulighed for at komme videre i deres uddannelse. Men problemerne med lægers arbejdsløshed stikker langt dybere og handler i virkeligheden om sundhedsvæsenets fremtid.
Skriv en kommentar
Lægeforeningen advarer: Manglen på speciallæger kan trække tæppet væk under sundhedsvæsenet Snart skal Sundhedsstyrelsen, Indenrigs- og Sundhedsministeriet og Finansministeriet beslutte, hvor mange speciallæger der skal uddannes de næste fem år. Lægeforeningen advarer om forøget mangel på speciallæger indenfor en lang række specialer, hvis ikke der bliver skruet markant op for antallet, der uddannes. Det går ud over patienterne, som år for år får ringere adgang til specialiseret behandling, skriver Lægeforeningens formand, Camilla Rathcke, i dette debatindlæg.
1 kommentarLad os sammen løse lægemanglen Lægeforeningens formand opfordrer sundhedsminister Magnus Heunicke til at tage imod forslag, der hurtigt kan lægemangel i almen praksis – og droppe tankerne om en ’tjenestepligt’ for nyuddannede læger
Skriv en kommentarPraktiserende læge til Sophie Løhde: ‘Misforståelserne’ dækker over reelle bekymringer Når stort set hele almen praksis, centrale sundhedsfaglige aktører og endda flere af aftalepartierne udtrykker dyb bekymring over Lovpakke II, så er det et varsel om reel modstand, og ikke blot kommunikationsproblemer, skriver Morten Jørgensen, praktiserende læge i Odense.
Skriv en kommentar
Kan du tilgive din AI? STIKPILLEN: Er vi klar til at tilgive kunstig intelligens, når den laver fejl, ligesom vi forventer at kunne tilgive os selv og hinanden, spørger Martin Vesterby.
Skriv en kommentar
Er aktiv dødshjælp i modstrid med lægens rolle? At afvise aktiv dødshjælp ud fra en spekulativ omend sympatisk formodning om, at man er bekymret for, hvad det vil betyde for læge-patientforholdet, er ikke overbevisende. Vi bør være åbne for, at en legalisering af aktiv dødshjælp og respekt for hjælp til livets afslutning faktisk kan øge patienternes tillid til lægerne.
Skriv en kommentar
Hvorfor vil man kvæle fundamentet i sundhedsvæsenet? DEBAT: Almen praksis’ selvbestemmelse er ikke et problem der skal løses, men et fundament der skal bevares, og en kilde til potentiel endeløs ansvarlighed og drivkraft, skriver praktiserende læge Michael Schriver.
Skriv en kommentar
Private sundhedshuse kan mindske uligheden i sundhed i Vandkantsdanmark DEBAT: Regionerne bør udbyde driften af nye sundhedscentre til private aktører. Det handler ikke om at privatisere sundhedsvæsenet, men om at bruge alle samfundets kræfter til at sikre bedre og mere lige adgang til sundhed, skriver formand for Sundhed Danmark.
Skriv en kommentarPOCT er ikke løsningen i sig selv, men kan blive det, hvis vi tænker patienten først DEBAT: Hvis sundhedsreformens ambition om at flytte flere opgaver ud i primærsektoren skal lykkes, bør Point-of-Care Testing (POCT) og anden decentral diagnostik indgå som en del af en helhedstænkning. For teknologien gør ingen forskel i sig selv, men det gør samarbejde, kvalitet, faglighed og en struktur, der prioriterer patientens vej frem for systemets siloer.
Skriv en kommentar
Hvem bestemmer kvaliteten i almen praksis? DEBAT: Folketinget bør justere lovforslaget om det almenmedicinske tilbud. For det skal skrives ind, at almenmedicinske selskaber og institutioner skal inddrages i kvalitetsarbejdet, skriver Maria Krüger, næstformand i DSAM.
Skriv en kommentar