Dagens Medicin refererer i nr. 17/2016 en stor kvantitativ dokumentation af flygtningebørns kontakt til børne- og ungepsykiatrien. Konklusionen er, at disse børn henvises til udredning og behandling meget sjældnere end børn fra ikke-flygtningefamilier. Journalisten konkluderer, at dette måske skyldes sprogproblemer og kulturforskelle. Problemet er dog mere omfattende end sprog- og kulturproblemer, og undersøgelsen har også klart angivet dens afgrænsede målgruppe. Undersøgelsen omfatter førstegangskontakt af patienter til en børne- og ungdomspsykiatrisk afdeling eller en privatpraktiserende børne- og ungdomspsykiater eller psykolog. Da...
Aldersdiskriminationen trives Flere højt estimerede kolleger, overlæger og professorer oplever nu opgørets time og må gå deres bodsgang til mødelokalet, alene på grund af deres alder – ikke på grund af deres faglige virke og kvalitet.
Skriv en kommentar
Kollateralskade – uddrag fra samfundets sygejournal De professionelles nødråb høres fra så godt som alle specialer i klinisk praksis, og man kan frygte, at idealerne ligger for døden. Protester og eksempler på ulydighed er heldigvis sundhedstegn i sygejournalen for et samfund, der afventer bedring.
Skriv en kommentarTid til nytænkning i almen praksis Der må tænkes i langt mere fleksible alternativer, inden almen praksis med mange lægers pensionering går ind i den terminale fase.
2 kommentarerLønsumsafgiften som et problem for rekruttering til praksis De praktiserende læger sakker flere millioner kroner bagud over 30 år i sammenligning med kollegaen på hospitalet.
1 kommentar
Psykolog: Næstefter klienten er den praktiserende læge min nærmeste samarbejdspartner Debat: Som psykolog med ydernummer og specialist i psykopatologi hilser jeg ønsket om øget samarbejde med praktiserende læger meget velkomment. Set fra mit perspektiv har vi ikke behov for flere instanser, men et tættere samarbejde med både almen praksis og speciallægepraksis, skriver psykolog Pia Hedegaard.
Skriv en kommentar
Overgangsaktiviteter er afgørende trædesten til et mere sammenhængende sundhedsvæsen Sundhedsreformen er ikke længere noget, vi venter på, men noget vi skal virkeliggøre sammen. I dette indlæg stiller vi skarpt på, hvordan overgangsaktiviteter kan bane vejen for sundhedsreformens intentioner om at skabe et stærkere og mere sammenhængende sundhedsvæsen med fokus på tryghed, relationer, faglighed og politisk forankring.
Skriv en kommentar
Debat: En ny retning for psykiatrien – lad os gribe muligheden sammen Vi står med en historisk mulighed for at skabe en mere sammenhængende, tilgængelig og værdig psykiatri. Det kræver, at vi tør tænke nyt og samarbejde på tværs af sektorer. Hos de private psykiatriske klinikker og hospitaler er vi klar. Lad os sammen sikre, at ingen børn og unge skal vente urimeligt længe på den hjælp, de har brug for, skriver Kit Kjærsgaard, direktør for Skovhus Privathospital og Dorthe Mikkelsen, direktør for CPH Privathospital.
Skriv en kommentar
Debat: Digital transformation af sundhedsvæsenet forudsætter en transformation af ledelse og forskning Digital teknologi, forskning og ledelse er ikke adskilte verdener. Hvis vi skal lykkes med den digitale transformation af sundhedsvæsenet, må vi insistere på, at disse tre faktorer integreres fra starten og opretholdes gennem hele transformationsprocessen, skriver Thea Kølsen-Fischer, Kristian Kidholm og Søren Barlebo Rasmussen i et fælles debatindlæg.
Skriv en kommentar
Pas på: Sundhedsreformen kan smide fagligheden ud med badevandet Der var engang, hvor det faglige samarbejde mellem sygehuse og almen praksis var ikke-eksisterende, og hvor lægers efteruddannelse blev betalt af medicinalindustrien. Derfor skal vi værne om de nuværende gode løsninger for efteruddannelse og kvalitetsudvikling i almen praksis, hvis fundament sundhedsreformen risikerer at fjerne, skriver ledelsen i hhv. DSAM og FYAM i et fælles debatindlæg.
Skriv en kommentarUndervisning i palliation bør være obligatorisk DEBAT: Ulighed i adgang til palliation starter i uddannelsen, og den manglende uddannelse i palliativ indsats af læger og sygeplejersker er et farligt signal om prioritering.
1 kommentar
Læge og kandidat for Liberal Alliance: Høj risiko kræver høj specialisering DEBAT: De medicinske afdelinger er ikke rustet til at håndtere de farligste og mest komplekse misbrugstilfælde, derfor bør der etableres en regional specialiseret afdeling for hospitalsbehandling af aggressive stofbrugere, mener læge og regionsrådskandidat for Liberal Alliance.
Skriv en kommentar