Gå til indhold

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • Dagens Pharma
  • Kommunal Sundhed
  • Praktisk Medicin
Log ind
  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

Dagens Medicin

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

Dagens Medicin
Søg
Indhold
Log ind

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt
  • Nyheder
    • Seneste nyheder
    • Rapporten
    • Almen praksis
    • Kræft
    • Hjerte-kar
    • Diabetes
    • Respiration
    • Hæmatologi
    • Psykiatri
    • Hjernesygdomme
    • Allergi
  • Opinion
    • Debatindlæg
    • Lederen
    • Stikpillen
    • Kronik
  • Karriere
    • Ledelse
    • Navne
    • KBU-guiden
  • Kultur
    • Bøger
    • KulturKanylen
  • ESCMID
  • EAU

EASD 2016

Dagens Medicin er på plads i store ICM messecenter i den østlige del af München, hvor forventeligt mindst 15.000 sundhedsprofessionelle fra over 130 lande vil deltage en store diabeteskongres EASD 2016.

Vores videnskabsjournalister vil dagligt berette om kongressens største begivenheder og satser især på at berette om gennembrudsforskning, men også på at berette om danske forskeres udlægning af de internationale tendenser.

Semaglutid reducerer risikoen for alvorlig hjertesygdom signifikant De længe ventede resultater fra SUSTAIN 6-studiet viser, at Novo Nordisk' langtidsvirkende GLP-1-receptor-agonist semaglutid mindsker risikoen for alvorlig hjertesygdom og apopleksi signifikant sammenlignet med placebo.

EASD-debutant: »Det er lærerigt at møde forskerne bag artiklerne« Ph.d.-studerende Kristian Løkke Funck fra Aarhus Universitetshospital havde sin debut på EASD i år. Han fremhæver, at han har fået meget ud af at møde forskerne bag de artikler, han bruger i sin dagligdag og afkode, hvordan de præsenterer deres arbejde.

Professor: »Ikke mange nye LEADER-data under solen på EASD« Præsentationen af de opdaterede data fra LEADER-studiet var overordnet en gentagelse af de data, der allerede er publiceret, lyder vurderingen fra professor Troels Krarup Hansen fra Aarhus Universitet, der tilføjer, at de opdaterede data bestyrker Victozas sikkerhedsprofil.

Metformin øger blodtryksfald ved stillingsændringer Et nyt dansk studie viser, at type 2-diabetikere i behandling med metformin, har øget risiko for at få blodtryksfald, når de rejser sig. Bivirkningen ved metformin-behandlingen kan være associeret til en lavere absorption af B12-vitamin, lyder tesen.

Nyt middel mindsker risiko for hjerte-kar-hændelser Studie viser, at Novo-midlet semaglutid kan reducere forekomsten af alvorlige kardiovaskulære tilfælde med 26 pct. hos voksne med type 2-diabetes med høj risiko for hjerte-kar-sygdom.

En fordel at være knyttet til et stort behandlingscenter Insulinpumpe-behandlede patienter med type 1-diabetes tilknyttet store behandlingscentre har mindre risiko for ketoacidose end patienterne på et lille center, viser ny dansk forskning. Det kan skyldes, at store centre har flere ressourcer og mere koncentreret viden.

Bedre blodsukkerregulering hindrer komplikationer Ny undersøgelse viser, at forbedret blodsukkerregulering kan reducere risikoen for hjerteanfald, slagtilfælde og blindhed.

MikroRNA kan afsløre sygdomsprogression hos børn med type 1-diabetes Variation i mikroRNA-niveauer hos børn med type 1-diabetes kan indikere, hvordan børnenes sygdom vil udvikle sig fremadrettet, viser ny dansk forskning.

Saxenda giver vægttab og bedre regulering af blodsukker Overvægtige i behandling med Saxenda oplever vægttab og bedre blodsukkerregulering, viser ny analyse.

Ægteskab halverer risiko for overvægt blandt type 2-patienter Forskere mener, at enlige med type 2-diabetes har brug for ekstra hjælp for at holde vægten i ave.

Indlæg navigation

← Ældre artikler

Seneste nyheder

  • 09/05
    Hvornår blev systemets behov vigtigere end patientens?
  • 09/05
    Professor i virologi: Forebyggelse af RS-virus bør være en både-og-løsning
  • 08/05
    Klog af skade: Folketingspolitikere vil kontrollere, at milliarder til psykiatrien bliver brugt efter hensigten
  • 08/05
    Man kan sagtens få sjællandske speciallæger til at arbejde 100 km fra Rådhuspladsen uden tvang
  • 08/05
    Hundredvis af læger kritiserer etableringen af ny fødeafdeling i Region Hovedstaden
  • 07/05
    Regionsrådsformand: »Ingen skal frygte for livet, når de går på arbejde«

Seneste artikler

Seneste kommentarer

  • Stinus Ancher Pedersen til Praktiserende læge: En afvisning af en ambulant patient er et misfoster, der afføder dårlig stemning
  • Mikael Warner til PLO-formand glæder sig over ‘klare forbedringer’ i vigtigt lovforslag
  • Søren Strande til Man kan sagtens få sjællandske speciallæger til at arbejde 100 km fra Rådhuspladsen uden tvang
  • Anette Bygum til Man kan sagtens få sjællandske speciallæger til at arbejde 100 km fra Rådhuspladsen uden tvang
  • Janne Unkerskov til Værktøjskassen er ikke tom: Der findes behandling til patienter med kroniske smerter
Leder

Et grønt råb om hjælp

Debat

Man kan sagtens få sjællandske speciallæger til at arbejde 100 km fra Rådhuspladsen uden tvang

Almen praksis

Hvornår blev systemets behov vigtigere end patientens?

Karriere

Ny professor i endokrinologi forsøger at træde nye spor

Bøger

Boganmeldelse af ‘Hvordan transformerer vi sundhedsvæsenet?’: Læs den, og gør noget nu

Fik du læst:

Karriere

Sigurd ville blive i Thisted, men han vil også uddanne sig til speciallæge. Så han ventede to år

Almen praksis

Christina Svanholm overtog lægehus på Lolland: Hver femte patient var på vanedannende medicin

Karriere

På fire år vendte afdeling et dårligt arbejdsmiljø til en succeshistorie

Synkope

Bliv klogere på synkope

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om synkope og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Job

  • Afdelingslæge til Individsektionen, Tilsyn og Rådgivning Øst
  • Vi søger en overlæge som har lyst til at være med til at videreudvikle reumatologien til gavn for patienterne
  • Speciallæge søges
  • Ledende Overlæge til Operation og Intensiv Område, Dr. Ingrids Hospital, Nuuk
  • Overlæge på Neurokirurgisk Afdeling U, OUH
  • Introduktionsstilling i Klinisk Biokemi ved Biokemi og Immunologi, Sygehus Lillebælt
  • Speciallæge ved Øre- Næse-Hals/Høreklinik Afdeling F, Odense Universitetshospital.
  • Introduktionsstillinger i Intern medicin på Svendborg Sygehus
  • Praktiserende læge på Christiansø
  • Visionær lægelig direktør til Sygehus Lillebælt

Flere job

Events

man 12

Psykisk sygdom i fremtidens sundhedsvæsen

12 maj
Atrium
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
ons 14

Køn og kræft

14 maj
Atrium
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
ons 21

Frokostmøde: Behandling af hyperhidrose

21 maj
Online
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
jun 12

Folkemøde 2025: Hvordan bruger vi vacciner bedst?

12 juni
Folkescenen ved Grønbechs Hotel, Allinge-Sandvig
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
jun 12

Folkemøde 2025: Polyfarmaci og multisyge: Hvem har ansvaret? Og hvordan sikres en sammenhængende indsats?

12 juni
Folkescenen ved Grønbechs Hotel, Allinge-Sandvig
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400

Se mere…

Forside » Kongresser » EASD » EASD 2016

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • ABONNEMENT
  • KONTAKT
  • OM AVISEN
  • RSS

Dagens Medicin

Dagens Medicin

Dagens Medicin
Møntergade 19
1140 København K
Tlf: 3332 4400
Fax: 7242 5440
abonnement@dagensmedicin.dk

Chefredaktør (ansv.)
Jesper Bernstorf Jensen

© Dagens Medicin
Alle rettigheder til tekst og billeder tilhører Dagens Medicin og respektive ophavsmænd.

Persondatapolitik

Forretningsbetingelser

Cookiepolitik.