13. maj var jeg oplægsholder i Maudsley-debatten i London: ‘This house believes that the long-term use of psychiatric medications is causing more harm than good’. På min side deltog børnepsykiater Sami Timimi og på den anden side psykiater Allan Young og en patient, journalist John Crace fra The Guardian. BMJ publicerer altid en ‘head to head’-artikel i anledning af disse prestigefyldte debatter, og her gjorde jeg rede for, hvorfor langtidsbehandling med psykofarmaka gør større skade end gavn (BMJ 2015;349:h2435). Jeg...
Er det altid rigtigt, hvad fatter/mutter gør? I Dagens Medicin nr. 11 harcelerer Radikales Charlotte Fischer (CF) under overskriften ‘Datafundamentalisme’ over, at regionernes personale uden borgernes samtykke ikke må slå op i patientjournalerne, hvis deres ærinde 'bare' er kvalitetsarbejdet.
Skriv en kommentarBliver kvaliteten bedre uden Den Danske Kvalitetsmodel? Der findes en udbredt kultur om, at kvalitetsmetoder kommer og går, og at det er bedst at lade dem passere forbi. Herved skabes frustrationer og demoralisering
Skriv en kommentar
Er datasikkerhed vigtigere end patientsikkerhed? Sundhedsministeriet er godt i gang med at forhindre sundhedsvæsenet i livsvigtig læring. I stedet for panikagtige stramninger må man håbe, at ministeriet finder på en løsning. Og gerne en uden bureaukrati.
Skriv en kommentarUheldigt, at metoder kommer og går Men vi skal samtidig tage den frustration, som vi ser hos mange medarbejdere, dybt alvorligt.
Skriv en kommentarIngen argumenter for at ramme Silkeborg De bebudede besparelser på Regionshospitalet Silkeborg er hverken begrundet i økonomi eller faglige argumenter.
Skriv en kommentarCochrane-fjeren, der blev til fem høns Ledelsen af Cochrane har ikke undsagt mig, og i øvrigt fremlægger jeg ikke holdninger, men kendsgerninger.
Skriv en kommentarVirker kræftpakkerne – politik eller videnskab? DEBATINDLÆG: Den forbedrede etårs-overlevelse siger intet om effekten af kræftpakkerne
Skriv en kommentar
Lægeforeningen: ADHD- og autismeklinikker er en dårlig idé, men reaktionen vidner om lys forude DEBAT: Hvis vi kan blive enige om at styrke den samlede behandlingskapacitet i psykiatrien, i stedet for at fortsætte med splittede, kortsigtede løsninger, har vi virkelig mulighed for at skabe noget varigt og meningsfuldt for vores patienter, mener Camilla Rathcke, formand for Lægeforeningen.
Skriv en kommentar
Man kan sagtens få sjællandske speciallæger til at arbejde 100 km fra Rådhuspladsen uden tvang DEBAT: Ved at øge antallet af praktiserende speciallæger vil man kunne afhjælpe et generelt behov for specialiseret lægehjælp, også i de områder hvor borgerne i dag har langt til behandling, skriver praktiserende neurolog.
2 kommentarerVærktøjskassen er ikke tom: Der findes behandling til patienter med kroniske smerter KOMMENTAR: Mange af de teknikker, vi anvender i specialiseret regi, kan med fordel integreres i almen praksis, skriver en gruppe overlæger i smertefaget.
3 kommentarer
Praktiserende læge: En afvisning af en ambulant patient er et misfoster, der afføder dårlig stemning DEBAT: Mit ønske til den nye reform af sundhedsvæsenet er, at det skal være forbudt at afvise en ambulant henvisning (altså en patient) fra den praktiserende læge til sygehuset, skriver Helene Larsson.
2 kommentarer