Forskning har vist, at sponsoreret undervisning, gaver, måltider, rejser, kongresser osv. på-virker lægers evne til at udskrive den rigtige medicin. Vi skal selvfølgelig tilstræbe både at være rationelle og objektive og samtidig forske i ny medicin, og konstruktivt samarbejde med medicinalindustrien kan godt ske under stram regulering af sponsorater. Psykiater Henrik Day Poulsen skriver i Berlingske 12. august, at vi »aldrig får bugt med sygdomme som ebola«, der aktuelt hærger fatalt i Afrika, hvis ikke »heksejagten« på samarbejde mellem læger...

Comeback i praksis Almen praksis bør få en opblomstring i de kommende år. Alt andet vil være ulogisk og dårligt for det danske samfund.
Skriv en kommentarSkrap godkendelse af medicinsk udstyr Det er komplet usandt, at reguleringen af medicinsk udstyr er så lemfældig som beskrevet af Andrew Boulton, formand for den europæiske diabetesorganisation.
Skriv en kommentar
Vi spørger til alt – men overlader det sværeste til patienten selv DEBAT: Seksuel sundhed skal betragtes som et helt legitimt og nødvendigt område at berøre i enhver samtale om kronisk sygdom. Ikke som et privat anliggende, som patienten selv må tage initiativ til at bringe på banen, skriver forskningschef i Scleroseforeningen.
Skriv en kommentarAlmen medicinerne skal uddannes bedre indenfor bevægeapparatet DEBAT: Læger under hoveduddannelse i almen medicin får ikke den nødvendige erfaring fra ortopædkirurgiske afdelinger, mener Dansk Ortopædisk Selskab.
1 kommentarVi har ikke råd til at afvikle kritisk tænkning som en fælles kompetence DEBAT: I en tid, hvor sundhedsvæsenet skal være mere transparent og evidensbaseret end nogensinde, er det en fejl, hvis det obligatoriske kursus i forskningstræning for kommende speciallæger afskaffes, mener fem undervisere.
1 kommentar
Ansættelsesstop i Region Hovedstaden rammer drift og uddannelse: Tvang er ikke vejen frem DEBAT: Region Hovedstadens ansættelsesstop er et ineffektivt og kortsigtet greb. Hvis Region Sjælland skal tiltrække flere læger, må løsningen være bedre arbejdsvilkår, skriver to regionsrådsmedlemmer fra Hovedstaden.
2 kommentarer
I lyset af Region Østdanmark: Brystkirurgi skal forblive et selvstændigt fagområde DEBAT: Hvis Danmark også i fremtiden skal ligge i toppen på brystkræftområdet, er det vigtigt at huske, at brystkirurgien skal forblive et selvstændigt fagområde, og at centralisering og nærhed godt kan gå hånd i hånd, skriver Henrik Flyger, cheflæge, Afdeling for Brystkirurgi på Herlev og Gentofte Hospital.
Skriv en kommentar
Lægeforeningen: ADHD- og autismeklinikker er en dårlig idé, men reaktionen vidner om lys forude DEBAT: Hvis vi kan blive enige om at styrke den samlede behandlingskapacitet i psykiatrien, i stedet for at fortsætte med splittede, kortsigtede løsninger, har vi virkelig mulighed for at skabe noget varigt og meningsfuldt for vores patienter, mener Camilla Rathcke, formand for Lægeforeningen.
Skriv en kommentar
Man kan sagtens få sjællandske speciallæger til at arbejde 100 km fra Rådhuspladsen uden tvang DEBAT: Ved at øge antallet af praktiserende speciallæger vil man kunne afhjælpe et generelt behov for specialiseret lægehjælp, også i de områder hvor borgerne i dag har langt til behandling, skriver praktiserende neurolog.
2 kommentarerVærktøjskassen er ikke tom: Der findes behandling til patienter med kroniske smerter KOMMENTAR: Mange af de teknikker, vi anvender i specialiseret regi, kan med fordel integreres i almen praksis, skriver en gruppe overlæger i smertefaget.
3 kommentarer
Praktiserende læge: En afvisning af en ambulant patient er et misfoster, der afføder dårlig stemning DEBAT: Mit ønske til den nye reform af sundhedsvæsenet er, at det skal være forbudt at afvise en ambulant henvisning (altså en patient) fra den praktiserende læge til sygehuset, skriver Helene Larsson.
5 kommentarer