Prisen på et lægemiddel bør ikke spille ind, når nationale myndigheder og organer godkender ny medicin til brug på danske sygehuse. Det sagde sundhedsminister Nick Hækkerup på et samråd med Folketingets sundhedsdudvalg tirsdag, hvor mininisteren bl.a. var blevet bedt om at redegøre for regeringens planer om at etablere et nationalt prioriteringsinstitut som afløser for de eksisterende Rådet for Anvendelse af Dyr Sygehusmedicin (RADS) og Koordineringsrådet for Ibrugtagning af Sygehusmedicin (KRIS). »Jeg er klar over, at der tidligere har været overvejelser...
Rigshospitalets professorer: Øget kontrol med forskningspenge er absolut nødvendigt Afdækningen på Rigshospitalet af lægers misbrug af forskningsmidler til private formål fører nu til en skærpet kontrol med forskningspenge, bebuder hospitalets ledelse. Stramningen kommer også til at gælde for de øvrige hospitaler i regionen.
Skriv en kommentar
Praksis skal have fjernet ukrudtet Akkreditering er med den seneste overenskomst blevet obligatorisk i almen praksis. Målet er at luge tilfældigheder og dårlige vaner væk og gøde kvaliteten.
Skriv en kommentarMidtjysk lægevagt løser langt flere akutte opgaver Efter at Region Midtjylland og de praktiserende læger for små to år enedes om en ny akutaftale, er antallet af kontakter på akutafdelingerne faldet med 27 pct. Nu løser de praktiserende læger opgaverne.
Skriv en kommentar
Per Fink lagt for had: Vi har lavet en arbejdsdeling, så det er mig, der tager tæskene For psykiater Per Fink er hademails og demonstrationer foran klinikken hverdagskost. Vrede borgere anklager ham for at flytte fysiske lidelser over i psykiatrien.
Skriv en kommentar
Eksempler på hadegrupper og hadevideoer mod Per Fink Uddrag af Fra YouTube-vidoen ’Aktion K... - Myalgisk Encephalomyelitis (ME) Dag 3 - Mødet med Per Fink’
Skriv en kommentarForskere får millioner til at forske i visitation i lægevagten Forskningsenheden for Almen Praksis, Aarhus Universitet, har fået en millionbevilling fra Tryg-Fonden til bl.a. at forske i, hvordan der henvises til akut behandling i de forskellige regioner.
Skriv en kommentarFDA advarer mod brug af morcellering Findeling af muskelknuder på livmoderen udsætter patienterne for spredning af uopdaget kræftvæv, mener de amerikanske sundhedsmyndigheder.
Skriv en kommentarKommune og læger er tæt på aftale om akutpladser i Aalborg Aalborg Kommune skulle allerede i efteråret have været klar med 10 akutpladser med tilknyttet lægehjælp, men først nu er de praktiserende læger og kommunen tæt på en aftale
Skriv en kommentarTjekliste skal hjælpe praktiserende læger med ordination af p-piller Den europæiske bivirkningskomité har udarbejdet en tjekliste, der skal sikre, at kvinder ikke får p-piller, hvis de er i fare for at få blodpropper.
Skriv en kommentar
Dansk system til intelligent overvågning af opererede patienter reducerer komplikationer og indlæggelsestid Det første randomiserede forsøg i verden, hvor et kunstigt intelligent alarmsystem – det danskudviklede WARD-system – er blevet testet på indlagte patienter, viser betydelig reduktion af postoperative komplikationer.
Skriv en kommentar
Plejehjem stadig udfordrede af medicinhåndtering: »Vi bliver ikke bedre af at blive tjekket i hoved og røv« Mange plejehjem har problemer med patientsikkerheden, viser en ny rapport fra Styrelsen for Patientsikkerhed. Det største problem er håndtering og opbevaring af medicin, hvor næsten 60 pct. af plejehjemmene ikke lever op til standarden. Men STPS leder efter fejl og mangler forståelse for kommunernes hverdag, mener Torben Hollmann, centerchef for sundhed og ældre i Næstved Kommune.
2 kommentarer