Antallet af søvntimer om natten ser ifølge et nyt studie ud til at have indflydelse på hjertets helbred. Personer, der sov mellem syv og otte timer om natten, havde i studiet mindre ophobning af plak i kranspulsåren sammenlignet med personer, som sov både længere eller kortere tid. I studiet korrigerede forskerne for andre kendte risikofaktorer for hjertesygdomme, herunder rygning, alder, køn, forhøjet blodtryk, diabetes og overvægt, men alligevel havde personer, der sov under seks timer eller over otte timer om...

Helbredsfordelene ved en plantebaseret kost afhænger af kosten Plantebaseret kost er ikke altid sundere end en normal kost med kød, æg og mejeriprodukter. Den plantebaserede kost skal også være fri for junkfood, slik og sodavand for at være forbundet med helbredsfordele.
Skriv en kommentar
Rygestop: E-cigaretter er mere effektivt end rådgivning alene Ny forskning viser, at når det gælder rygestop, kan man opnå bedre resultater med e-cigaretter end med rådgivning alene.
1 kommentar
Mange unge kvindelige atleter har højst overraskende forhøjet blodtryk Forhøjet blodtryk blandt unge kvindelige sportsudøvere er underbelyst og bør undersøges nærmere, siger forsker.
Skriv en kommentar
Vericiguat forbedrer udfaldet for patienter med forværrende hjertesvigt Nyt lægemiddel sænker risikoen for dødsfald og hospitalsindlæggelse for en patientgruppe med begrænsede behandlingsmuligheder, viser nyt klinisk fase 3-studie.
Skriv en kommentarTranskateter-aortaklapudskiftning er ikke ringere end kirurgi i en bred patientgruppe Efter ét år viste transkateter-aortaklapudskiftning sig at være en sikker og effektiv metode til at reparere et dysfunktionel hjerteklap.
Skriv en kommentarStærk kobling mellem PTSD og hjertesygdomme blandt kvinder Forskning på kvindelige krigsveteraner i USA viser, at kvinder med posttraumatisk stresssyndrom har markant højere risiko for at udvikle hjerteproblemer.
Skriv en kommentar
Forebyggelse af venøse blodpropper ved ortopædkirurgi Rivaroxaban viser særdeles lovende resultater blandt patienter, der har gennemgået et almindeligt ortopædkirurgisk indgreb i benet. Resultatet bør lede til ændring i klinisk praksis, siger dansk professor.
Skriv en kommentar
Simplere blodfortyndende behandling til komplekse stent-patienter Ticagrelor som monoterapi er bedre end kombination med aspiriner til patienter med kompleks hjertesygdom, som får indsat stent. Dansk forsker påpeger dog begrænsninger ved studiet.
Skriv en kommentar
Nyt Hjertecenter Hovedstaden har ledelsen på plads Afdelingsledelsen på hovedstadens nye hjertecenter skal bestå af to cheflæger og en chefsygeplejerske. Den ene cheflæge skal sikre den daglige drift, mens den anden får ansvar for at realisere centrets ambitioner.
Skriv en kommentar
Vinder: »Tværfaglighed, struktur og patientuddannelse er helt klart nøgleordene« Dorthe Svenstrup er ledende overlæge på Hjertesygdomme på Regionshospitalet Viborg. Atrieflimren-klinikkerne i Silkeborg og Viborg, Hospitalsenhed Midt, vinder for andet år i træk som bedst til behandling af atrieflimren.
Skriv en kommentar
Aarhus er bedst til Hjerte-Kar i Danmarks Bedste Hospitaler 2023: »Vi kan bedre og mere fokuseret bruge data til at forbedre os« Efter nogle turbulente år med organisatoriske ændringer og udskiftninger og konstitueringer i ledelsen, er det nu tid til konsolidering. To cheflæger og seks nyudnævnte ledende overlæger på Hjertesygdomme på Aarhus Universitetshospital skal sammen med naboerne på Hjerte-, Lunge- og Karkirurgi arbejde for at fastholde og forbedre de resultater, der placerer AUH som landets bedste hospital til hjerte-kar-sygdomme.
2 kommentarer