Årets store kongres for European Alliance of Associations for Rheumatology (EULAR) blev i sidste uge afholdt i Bella Center i København for flere tusinde forskere og læger fra hele verden. Et tredje studie af den spanske læge Carlos Valera Ribera viste, at personer med reumatologiske sygdomme også har forringet sexliv De mange kongresdeltagere var strømmet til København for at blive opdateret på deres felt gennem både store forskningsnyheder og mere nicheprægede opdagelser. Der blev også delt priser ud, og her...

Forskere efter nyhed på EULAR: Vi bliver arbejdsløse Overlæge og klinisk professor Lene Dreyer fortæller, at der på den årlige kongres for European Alliance of Associations for Rheumatology blev præsenteret resultater med en ny CAR T-celleterapi til patienter med systemisk lupus erythematosus, og at resultaterne var helt ekstremt overbevisende.
Skriv en kommentar
Biologisk behandling har reduceret leddegigtpatienters behov for knæ- eller hofteprotese Efter indførelse af retningslinjer for behandling med biologiske lægemidler til leddegigtpatienter i 2002, er disse patienters behov for knæ- og hoftealloplastik faldet drastisk, viser dansk undersøgelse præsenteret på EULAR.
Skriv en kommentar
Nyt gennembrud: Semaglutid giver markant vægttab og færre smerter hos patienter med slidgigt i knæet For første gang bekræfter et internationalt studie med en dansk forsker i spidsen, at semaglutid giver markant vægttab og deraf smertelindring blandt patienter med slidgigt i knæet. Det flytter på grænserne for, hvad vi kan tilbyde denne patientgruppe, siger forsker.
Skriv en kommentar
Høj succesrate på uricaklinik i Hjørring Patienter med urinsyregigt når behandlingsmål på sygeplejerskeledet klinik på Regionshospitalet i Hjørring i langt større omfang, end når de følger det normale behandlingsforløb.
Skriv en kommentar
Overblik: Her er de danske tophistorier på årets EULAR Leddegigt, immundæmpende behandling og træning til patienter med myositis var blandt de danske forskningsbidrag til årets store kongres for European Alliance of Associations for Rheumatology.
Skriv en kommentarØget forekomst af non-melanom hudkræft ved psoriasisgigt-patienter i særlig immundæmpende behandling Hvis personer med psoriasisgigt er i behandling med såkaldt biologisk medicin, er der større sandsynlighed for, at de også får stillet en diagnose med non-melanom hudkræft, viser ny dansk forskning. Vi skal nok være ekstra opmærksomme på denne form for hudkræft hos disse patienter, siger forsker.
Skriv en kommentarSystemisk lupus erythematosus stjal spotlightet på andendagen af EULAR Der var interessante nyheder til både børn og voksne med systemisk lupus erythematosus på den årlige kongres for European Alliance of Associations for Rheumatology. Behandling af børn med methylprednisolon var i et studie associeret til øget risiko for organskade, mens to andre studier viste, at det er muligt at reducere dosis med glukokortikoid hos voksne.
Skriv en kommentar
Ensomhed og sygdomsaktivitet hænger sammen ved inflammatoriske gigtsygdomme Dansk studie viser høj grad af sammenhæng mellem ensomhed og sygdomsaktiviteten ved inflammatoriske gigtsygdomme. Det er vigtigt, at vi er opmærksomme på vores patienters mentale helbred, for selvom vi behandler en fysisk sygdom, har deres psykiske tilstand stor betydning for, hvordan den fysiske sygdom udfolder sig, siger forsker.
Skriv en kommentar
Overlevelsen ved leddegigt nærmer sig resten af befolkningen – men mænd med seropositiv sygdom halter efter En gennemgang af data på danskere med leddegigt præsenteret på EULAR viser, at overlevelsen er kommet op på niveau med resten af befolkningen, men også at mænd med seropositiv sygdom fortsat har overdødelighed. Vi skal have ekstra fokus på denne gruppe patienter, siger professor og overlæge.
Skriv en kommentarPatienter med myositis har god gavn af styrketræning Selvom den svære gigtsygdom myositis angriber og giver inflammation i musklerne og derved nedsætter muskelstyrke og funktionsevne, har personer med den invaliderende sygdom alligevel god gavn af styrketræning, viser ny dansk forskning. Styrketræning gavner især livskvaliteten, siger forsker.
Skriv en kommentarInternationalt studie: Behandling kan reducere risiko for progression til psoriasisgigt Muligheden for at forhindre psoriasis i at udvikle sig til psoriasisgigt og et studie, der viser, at behandlingsstop med bisfosfonat eller denosumab til kvinder med osteoporose efter menopausen øger risiko for knoglebrud tog overskrifterne på første dag af den årlige kongres for European Alliance of Associations for Rheumatology (EULAR).
Skriv en kommentar