Når danske medicinalvirksomheder ikke må indkvartere læger på mere luksuriøse hoteller end firestjernede hoteller, er det ikke for at genere lægerne, men for at skabe respekt om samarbejdet mellem læger og medicinalvirksomheder, siger sekretariatschef hos Etisk Nævn for Lægemiddelindustrien (ENLI), Malene Abildstrøm. »Som udgangspunkt er reglerne ens for alle lægemiddelvirksomheder i lande under den europæiske organisation for lægemiddelindustriforeninger (EFPIA), og det betyder, at virksomhederne kun må betale for lægers overnatning på hoteller på et rimeligt niveau. Men fortolkningen er forskellig...

Læger protesterer over bustransport på konferencetur En gruppe læger er gået sammen om en protestskrivelse over ’de tåbelige danske regler’, efter de på en konference i udlandet ikke kunne bo på samme femstjernede hotel, hvor konferencen blev afholdt.
Skriv en kommentarIndustrihonorar får læger til at udskrive mere af firmaets medicin Nyt studie fra Harvard Medical School viser, at læger, som får betalt måltider eller får løn for at undervise fra et medicinalfirma, generelt udskriver flere af firmaets produkter end andre læger.
Skriv en kommentar
Topscorer har ikke fået penge fra industrien Ifølge Lægemiddelstyrelsens liste over sundhedsprofessionelles tilknytning til industrien er Jimmi Nielsen, ledende overlæge i psykiatri, den, der modtager flest penge. Men i virkeligheden har han stort set ikke fået en rød øre.
Skriv en kommentar
Oplysninger i register for industrisamarbejder tjekkes ikke Ansvaret for, at registret for industrisamarbejder rummer de rigtige oplysninger, er alene lægernes. Sundhedsstyrelsen tjekker dem kun ved stikprøver.
Skriv en kommentarHullet lovgivning giver ikke reelt billede af lægers industrisamarbejde Ifølge Sundhedsstyrelsens regler om tilknytning skal læger og andet sundhedspersonale ikke anmelde, hvis de samarbejder med udenlandske medicovirksomheder. Det betyder, at de kan arbejde for industrien uden at registrere partnerskabet nogen steder.
Skriv en kommentarAlmen medicinere har tjent 2,2 mio. kr. på samarbejde med industrien 131 speciallæger i almen medicin har tjent i gennemsnit 16.783 kr. på at samarbejde med lægemiddel- og medicoproducenter
Skriv en kommentar
Hjertelæger tjener millioner ved siden af arbejdet Lars Søndergaard fra Rigshospitalet forventer at tjene op til 2.150.000 kr. på sit arbejde med industrien i 2014 og 2015, da hans viden om hjerteklapper giver ham mulighed for at undervise rundt i hele verden.
Skriv en kommentarTopscorer arbejdede fuld tid ved medicovirksomhed Hjertelægen Gintautas Bieliauskas ligger med sine 3.200.000 kr. øverst på Sundhedsstyrelsens liste af sundhedsfaglige, der får økonomisk støtte fra industrien.
Skriv en kommentarDen kvindelige højdespringer: »Udviklingen af lægemidler er afhængig af industrielle samarbejder« Af Sundhedsstyrelsens liste over tilknytningsforhold fremgår det, at Nanna Emilie Overgaard har modtaget 715.000 kr. fra Novo Nordisk A/S.
Skriv en kommentarListe over industrisamarbejder er blottet for ikke-kliniske læger De læger, der ikke ordinerer medicin, er undtaget for at komme på Sundhedsstyrelsens liste over samarbejder mellem læge og industri. Listen tegner derfor et forvrænget billede af virkeligheden, mener kritikere.
Skriv en kommentar