Hjertelæge fra Rigshospitalet, Gintautas Bieliauskas, er den ubestridte topscorer på Sundhedsstyrelsens liste over sundhedspersoner med tilknytning til industrien. I 2014 fik han udbetalt 2.630.000 kr. fra medicovirksomheden Edwards Lifesciences, og i 2015 har han oplyst, at han kommer til at tjene 570.000 kr. fra samme virksomhed. Men faktisk skal han slet ikke med på listen. For på trods af Gintautas Bieliauskas’ topplacering er det faktisk en fejl, at hjertelægen har indberettet sit samarbejde med Edwards Lifesciences. Ifølge reglerne skal sundhedspersonale...
Armstøtter letter kirurgers arbejde Kirurgerne på gynækologisk-obstetrisk afdeling på Hvidovre Hospital har afprøvet en armstøtte, der afhjælper belastningen ved at føre både kniv og kamera under timelange kikkertoperationer.
Skriv en kommentarMedicovirksomheder giver flest penge til sundhedspersoner Af Sundhedsstyrelsens liste over sundhedspersoner med tilknytning til industrien fremgår det, at den største støtte kommer fra medicovirksomheder. Det overrasker ikke brancheforeningen.
Skriv en kommentarStyrelse klar til at offentliggøre lægers honorarer fra industrien Nye regler vil fra 1. november betyder større åbenhed om sundhedspersoners tilknytning til lægemiddelindustrien.
Skriv en kommentarFolketinget holder fast i loft over lægers aktieposter Et flertal i Folketinget har afvist at fjerne et foreslået loft på 200.000 kr. over lægers aktieposter i medicinal- eller medicovirksomheder.
Skriv en kommentarAktieloft kan forsvinde fra lov om lægers samarbejde med industrien Folketinget skal stemme om at fjerne loftet for hvor mange aktier, læger må eje i én enkelt medicinal- eller medicovirksomhed.
Skriv en kommentarHver tredje dansker tvivler på lægers objektivitet 34 pct. af danskerne har mistanke om, at læger tænker mere på penge end på at yde den bedste behandling, viser undersøgelse.
Skriv en kommentarLæger kan beholde aktier i medicinalvirksomheder Ingen vil blive tvunget til at sælge aktier, når nye regler for tilknytning til medicinal- og medicoindustrien træder i kraft, garanterer sundhedsminister Nick Hækkerup.
Skriv en kommentar
Dansk forsker går til angreb på biofilm Thomas Bjarnsholt får 10 mio. kr. til videreudvikling af penicillin, så den kan virke mere effektivt hos patienter, der har fået indopereret implantater.
Skriv en kommentar
Fond giver 3,9 mio. kr. til forskning i ultralyd Professor, overlæge, dr.med. Erik Sloth har modtaget 3,9 mio. kr. fra The John and Birthe Meyer Foundation til forskning og innovation i brugen af ultralyd til undersøgelse og behandling af kritisk syge patienter.
Skriv en kommentar
Kirurg opfinder klinisk hjælpemiddel Over halvdelen af alle anlagte pleuradræn bliver ikke placeret optimalt i lungehulen. Det kan der nu rettes op på med thoraxkirurg Niels Katballes opfindelse ’KatGuide’.
Skriv en kommentarNavnerod gør register over lægers bijob ubrugeligt Rod i registreringen af læger, der arbejder for medicinalvirksomheder, betyder, at ingen har overblik over omfanget af relationer.
Skriv en kommentar