Dansk Selskab for Almen Medicin har ansat Karin Mette Thomsen som ny direktør fra 1. maj, hvor hun afløser Torsten Sørensen. Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse. Karin Mette Thomsen kommer fra en stilling som juridisk chef i Lægeforeningen, og er uddannet jurist og har en Master of Public Administration og en diplomuddannelse i gruppe- og organisationspsykologi. »Vi erkendte, at vi stod ved en skillevej, hvor vi skulle rekruttere bredere og være åbne over for, at vores nye direktør kunne have en anden...

Praktiserende læge er nyt medlem af Medicinrådet Lægevidenskabelige Selskaber har udpeget praktiserende læge Maria Krüger som det nyeste medlem af Medicinrådet.
Skriv en kommentar
DSAM ansætter ny chefredaktør Den tidligere næstformand i PLO er ansat som chefredaktør på Dansk Selskab for Almen Medicins medlemsblad Practicus.
Skriv en kommentar
Læge får DSAM’s talentpris for sin uddannelsesindsats Praktiserende læge Helle Skelmose Ibsen er dette års modtager af DSAM’s talentpris.
Skriv en kommentar
Thy-læger får talentpris Praksislægerne Søren Kæseler Andersen og Morten Sig Ager Jensen modtager DSAMs talentpris for deres indsats for at få medicinstuderende i praksisophold og fremme forskning i lokalområdet.
Skriv en kommentar
DSAM klar til kampvalg om formandspost Lars Gehlert får mindst en modkandidat, når der til september skal vælges formand for almenmedicinernes videnskabelige selskab, DSAM.
Skriv en kommentarMartin Munk modtager FYAM-prisen Praktiserende læge i Otterup Martin Munk hædres for sin indsats som tutorlæge.
Skriv en kommentar
DSAM-formand genvalgt Anders Beich stillede op som modkandidat til Lars Gehlert Johansen.
Skriv en kommentar
Ny professor på Aarhus Universitet vil forbedre behandlingen af hjertesygdomme Morten Schmidt er ny professor i kardiovaskulær epidemiologi og trials på Institut for Klinisk Medicin på Aarhus Universitet.
Skriv en kommentar
Aarhus Universitet får ny professor i fertilitetsforskning I over 40 år har Jens Fedder forsket i mandlig fertilitet og kønsudvikling. Nu tiltræder han som professor i andrologi ved Institut for Klinisk Medicin på Aarhus Universitet.
Skriv en kommentar
Cheflæge går på pension efter 35 år i faget: »Jeg har glædet mig til at komme på arbejde hver eneste dag.« Ib Erik Jensen træder tilbage som cheflæge for Radiologien på Odense Universitetshospital. Han ser tilbage på en tid, hvor radiologien er blevet udviklet markant.
Skriv en kommentar
Konstitueret direktør fortsætter på Præhospitalt Center i Region Sjælland Konstitueret direktør Karina Jensen fortsætter i stillingen som direktør for Præhospitalt Center i Region Sjælland.
Skriv en kommentar