Good Clinical Practice (GCP)-inspektører til Lægemiddelstyrelsen

Dette job er udløbet

Brænder du for at sikre kvaliteten af kliniske forsøg? Vil du sammen med os være borgernes vagthund og sikre, at lægemidler godkendes på grundlag af velgennemførte kliniske forsøg? Så er du måske en af vores to nye kollegaer!

Dine primære arbejdsopgaver

Du skal indgå i et inspektørteam, der som primær opgave foretager inspektioner i ind- og udland inden for god klinisk praksis.  Inspektionerne udføres enten nationalt eller i regi af Det Europæiske Lægemiddelagentur (EMA). Du vil få tildelt en mentor, der støtter op om din sidemandsoplæring og træning som inspektør. Din træningsplan vil blive tilrettet i forhold til din erhvervserfaring.

Din hverdag hos os

Som lægemiddelinspektør planlægger, udfører og rapporterer du inspektioner i samarbejde med teamets øvrige GCP-inspektører samt EU-kolleger. Vi inspicerer alle typer af humane og veterinære kliniske lægemiddelforsøg, samt kliniske afprøvninger af medicinsk udstyr på f.eks. sygehuse, klinikker, sponsorer, kontraktorganisationer og GCP-enheder. Vi inspicerer endvidere bioækvivalens forsøg. Inspektionerne foregår både som nationale inspektioner, men også internationalt på vegne af EMA.

Du skal påregne en del rejsedage. Selve inspektionerne kan være meget tidskrævende, og du skal derfor være indstillet på at være fleksibel i forhold til fordeling af arbejdstid.

Teamet medvirker til udarbejdelse af danske og europæiske guidelines for planlægning og gennemførelse af kliniske forsøg. Vi arbejder desuden fortløbende med fortolkning af eksisterende lovgivning og vejledninger, og er engagerede i europæisk myndighedssamarbejde. Du vil deltage i kommunikation om styrelsens fortolkninger såvel skriftligt som ved præsentationer på møder og konferencer.

Vi følger vågent fremskridtene inden for bl.a. kliniske forsøg, datahåndtering,  moderne teknologier, og internationalt myndighedssamarbejde. Vi lægger derfor vægt på relevant efteruddannelse af inspektører.

Uddannelse og erfaring:

Vi søger gode kollegaer med en akademisk, naturvidenskabelig baggrund på minimum kandidatniveau og med flere års erfaring med god klinisk praksis (GCP). Det vil være en fordel, hvis du har erfaring med monitorering eller audits.

Personlige kvalifikationer:

  • Har gode samarbejdsevner med imødekommende kommunikation
  • Har sans for diplomati og et godt humør
  • Kan arbejde målrettet og struktureret
  • Behersker såvel dansk som engelsk i skrift og tale

Vi tilbyder

Jobbet som GCP-inspektør i Lægemiddelstyrelsen er en unik mulighed for at gøre en forskel samt få indblik i og præge rammerne for kliniske forsøg af lægemidler. Vi er ambitiøse og går gerne forrest også i det europæiske og internationale samarbejde på området, så du vil få mulighed for at blive involveret i mange spændende og meningsfulde opgaver.

Lægemiddelstyrelsen arbejder systematisk med at udvikle sig som en fantastisk arbejdsplads. Det betyder bl.a., at vi har et fleksibelt kontormiljø med mulighed for hjemmearbejdsdage, afvekslende arbejdsopgaver, et uformelt miljø, gode kollegaer og muligheder for personlig og faglig udvikling.

Om GCP- teamet

Vi er engagerede i vores arbejde og  har altid fokus på forsøgspersonernes sikkerhed og rettigheder, og på de kliniske datas troværdighed. Inspektionen er en samlet sektion med faglige teams, der hører under Enhed for Kontrol & Forsyningssikkerhed i Lægemiddelstyrelsen. I sektionen er vi ca. 35 inspektører, som arbejder med inspektion inden for alle dele af det humane og veterinære lægemiddelområde,  f.eks. af fremstilling (GMP), distribution (GDP), lægemiddelovervågning/pharmacovigilance (GVP) og apoteker. Udover lægemiddelområdet inspicerer vi også inden for medicinsk udstyr.

Læs mere om os og vores arbejde på Lægemiddelstyrelsen.dk.

Om ansættelsen

Du bliver ansat efter gældende overenskomst mellem Skatteministeriet og Akademikernes Centralorganisation.

I Lægemiddelstyrelsen træffer vi afgørelser i myndighedssager, og det er vigtigt for os, at man ikke kan stille spørgsmål ved vores habilitet. Derfor er det en forudsætning, at du ikke ejer aktier, anparter, andele eller lignende i en lægemiddel- og/eller medicovirksomhed. Du har dog en vis periode til at sælge dem, hvis du i dag ejer såkaldte medarbejderaktier i en lægemiddel- og/eller medicovirksomhed.

Kontakt os gerne

Få mere at vide om stillingen ved at ringe til sektionsleder Annette Byrholt Hansen  på tlf. 44889272, GCP-inspektør Lisbeth Bregnhøj  på tlf. 41129023  eller GCP-inspektør  Per-Olof Jansson på tlf. 25265279.

Du kan læse mere om os og vores opgaver på lmst.dk.

Er du interesseret?

Klik på “Søg stillingen” og send os din ansøgning med CV og eksamensbevis.
Vi regner med at holde ansættelsessamtaler i  uge 6-7

Om Lægemiddelstyrelsen
Vi er ca. 650 medarbejdere, som samarbejder om at sikre, at alle i samfundet kan få effektiv og sikker medicin og medicinsk udstyr – både når vi for eksempel går på apoteket, bliver behandlet på sygehuset eller vores dyr har brug for behandling. Vi er en del af Indenrigs- og Sundhedsministeriet.
Medarbejdernes trivsel og Lægemiddelstyrelsens resultater hænger tæt sammen, og derfor er det vigtigt for os at have en arbejdsplads med meningsfuldt arbejde, høj faglighed og udviklingsmuligheder – i balance med gode rammer for sundhed og trivsel. Vi prioriterer derfor også en sund kantine, træningsfaciliteter, kontormotion, store, lyse lokaler på Islands Brygge i København, og mulighed for hjemmearbejde.

Lægemiddelstyrelsen har røgfri arbejdstid.

Vi opfordrer alle interesserede til at søge stillingen.