Bliv praktiserende læge i Bogense eller Søndersø Ydernummer med patienter er nu til salg
Der udbydes nu 1 stk. ydernummer inden for almen medicin til nedsættelse i 5400 Bogense eller 5471 Søndersø. Der er knyttet ca. 1.600 patienter til ydernummeret. Overtagelse pr. 1. maj 2021.
En praktiserende læge i Bogense har meddelt sit ophør pr. 1. maj 2021, og derfor bliver ydernummeret med de ca. 1.600 patienter nu ledigt.
Regionen giver ingen garanti for antallet af patienter, idet dette kan svinge i både opad- og nedadgående retning.
Både allerede eksisterende praksis og nye praksis kan byde på ydernummeret. Der er mulighed for at købe efter reglerne om, at læger kan eje op til 6 ydernumre jf. sundhedslovens § 227. Ydernummeret skal bemandes med en navngiven speciallæge i almen medicin, og der skal betjenes mindst 1.600 patienter i ydernummeret.
Ydernummeret skal drives fra 5400 Bogense eller 5471 Søndersø.
Ydernummeret skal overtages og aktiveres den 1. maj 2021. Kravet gælder både nye og eksisterende praksis, og der kan ikke dispenseres fra dette krav.
Fristen for at byde er fastsat til mandag den 1. marts 2021 kl. 10.00. Der er ikke fastsat en mindstepris for ydernummeret. Der sælges til højest bydende.
Køber skal selv finde lokaler og udstyr, og derudover opfordres interesserede til at søge egen rådgivning vedr. virksomhedsoverdragelsesloven og eventuelle øvrige forhold. Regionen kan bidrage med nærmere oplysninger om den ophørende praksis, hvis det ønskes.
Regionen forbeholder sig retten til at forkaste alle bud.
Afgiv dit bud senest mandag den 1. marts 2021 kl. 10.00 på budblanketten – se på side 2 her.
Bud, som modtages efter fristens udløb, kan ikke forventes at blive taget i betragtning.
Vil du vide mere?
Kontakt gerne Jannie Kramer, Praksisafdelingen, Region Syddanmark på jannie.kramer@rsyd.dk – eller telefon 24 96 55 17