Direktør til Dansk Selskab for Patientsikkerhed

Dette job er udløbet

Dansk Selskab for Patientsikkerhed søger en direktør, der kan sætte en dagsorden, udvikle en organisation og fokusere på forbedringsprojekter, læring og kvalitet.

Den ideelle kandidat har indgående kendskab til det danske sundhedsvæsen og den nationale sundhedsdagsorden og en dyb indsigt i det sundhedspolitiske system. Den rette kandidat har endvidere solid erfaring med kommunikation og dialog i forhold til en omverden bestående af stærke aktører, mange dagsordener og store krav til sundhedsvæsenets udvikling. Vi søger en visionær og innovativ leder, der forstår at få folk med sig, og som kan gå forrest, men som samtidig er tillidsvækkende, samlende og i stand til at tiltrække de rette ressourcer og ikke mindst sikre tiltrækning af fondsmidler.

Kontaktperson:
Spørgsmål til stillingen kan rettes til Odgers Berndtsons partner Eva Zeuthen Bentsen på telefon 33 14 36 36 eller ezb@obgcph.dk eller til sundhedspolitisk direktør i Danske Regioner Erik Jylling på telefon 35 29 82 02 eller ejy@regioner.dk

Ansøgningsfrist:
12. september 2016 12:00

Samtale datoer:
Indledende samtaler bliver afholdt den 16. september, og anden samtalerunde er planlagt til den 26. september. Samtalerne afholdes hos Danske Regioner.

Region:
Region Hovedstaden

Ansøgning:
Tryk her for at søge stillingen

Klik her for at læse stillingsprofilen