Fremadrettet kan vordende forældre og fagfolk tilgå en digital udgave af vandrejournalen. Her kan de se og tilføje informationer online i stedet for, at gravide selv skal medbringe deres journal ved besøget hos lægen. Den nye digitale løsning bliver en ny æra i gravides forløb, mener næstformand i Danske Regioner. »Vi er mange, der kan huske vandrejournalen mange år tilbage, og den har tjent gravide godt. Men nu er tiden moden til at gøre området digitalt til fordel for kommende...
Ny strategi skal beskytte sundhedssektoren mod hackere Sundhedssektorens parter har udarbejdet en strategi, der skal styrke sektorens forsvar mod trusler fra hackere.
Skriv en kommentar
Regioner på vej med ny app: Hver tredje konsultation kan ske online Danske Regioner vil lancere en ny app, hvor patienterne kan få onlinekonsultationer hos de praktiserende læger og på hospitalerne. PLO er skeptiske for det nye initiativ.
6 kommentarer
Danmark er bedst til at anvende elektroniske patientdata 91 pct. af danske praktiserende læger deler patientoplysninger elektronisk, viser ny international opgørelse. Det gør Danmark til europæisk topscorer.
Skriv en kommentarRegioner og PLO lukker for datadeling fra almen praksis Efter at sundhedsjurister har vurderet, at indsamlingen og delingen af data fra almen praksis, forgår i strid med loven, har regionerne og PLO besluttet midlertidigt at lukke for datadeling fra almen praksis.
Skriv en kommentarNyt sygesikringssystem skal skærpe mulighederne for kontrol Nyt it-system skal skabe overblik over ydelser i praksissektoren og derved give regioner og kommuner et bedre redskab ved f.eks. overenskomstforhandlinger.
Skriv en kommentar
Jørgen Skadborg: Ny overenskomst giver arbejdsro i almen praksis Med et løft af den økonomiske ramme i almen praksis, skal praktiserende læger ikke frygte en ny overskridelse af økonomiloftet lige foreløbig. Det understreger PLO's formand. Samtidig gør han det klart, at den næste aftale skal være langt mere ambitiøs.
Skriv en kommentar
PLO og Danske Regioner enige om overenskomst: Her er hovedtrækkene Ny et-årig overenskomstaftale tilfører almen praksis en samlet merøkonomi på 431 mio. kr., som især skal gå til at imødekomme den øgede efterspørgsel efter egen læge og udfordringer med lægedækningen. Aftalen kan dog ikke stå alene i forsøget på at sikre læger nok i hele landet, understreger PLO-formand.
1 kommentar
Nu begynder forhandlingerne om OK25: PLO-formand har især sit fokus ét sted For første gang i mange år indleder PLO og Danske Regioner forhandlingerne om en ny overenskomst på et tidspunkt, hvor der for alvor udklækkes flere praktiserende læger, end der forlader faget. Den mulighed har PLO’s formand tænkt sig at udnytte.
1 kommentar
Omlægning af speciallægeuddannelsen i almen medicin skal styrke lægedækningen Uddannelseslæger skal fremover bruge op til et halvt år ekstra i almen praksis som led i deres hoveduddannelse for at bidrage til bedre lægedækning.
13 kommentarer
Yngre Læger og FAS ærgrer sig over PLO’s fravær i ny lægevagtsaftale En ny national aftale skal gøre det lettere og mere attraktivt at tage arbejde i lægevagten for læger i hele landet. Det vækker glæde hos Yngre Læger og FAS, som dog samtidig ærgrer sig over, at Praktiserende Lægers Organisation ikke er med i aftalen.
Skriv en kommentar
Formand for Honorarstrukturråd: »Lægens job er ikke at holde styr på en masse ydelser« Danske Regioner og PLO er havnet i en evig skyttegravskrig om ydelser og takster. Der er brug for et paradigmeskifte, som flytter fokus tilbage på patienten. Sådan lyder opråbet fra Leif Vestergaard Pedersen, der netop har præsenteret Honorarstrukturrådets bud på en helt ny honorarmodel for almen praksis.
2 kommentarer