»Rigtig mange dødsfald kunne undgås, hvis man behandlede med den rigtige medicin, « siger Hjerteforeningens forskningschef, Gorm Jensen, til DR Nyheder. Forskere har fulgt knap 60.000 personer, som ikke i forvejen havde en hjertesygdom eller diabetes, og vurderet, om de var risiko for at få en hjertesygdom på grund af åreforsnævring. »Næsten 90 procent af dem får ikke kolesterolsænkende medicin, selv om de er i højrisikogruppen, « siger overlæge på Herlev Hospital og professor på Københavns Universitet, Børge Nordestgaard, der har...
Højt HDL-kolesterol har ikke hjertebeskyttende effekt Stort canadisk studie kan være med til at forklare, hvorfor medicinalindustriens forsøg på at udvikle HDL-øgende lægemidler er faldet negativt ud.
Skriv en kommentarNyt kolesterolmiddel viser lovende takter Det nye kolesterolsænkende middel Praluent fra Sanofi kan yderligere sænke LDL-kolesterol hos patienter med med familiær hyperkolesterolæmi.
Skriv en kommentarKombinationsbehandling sænker risiko for blodpropper Lægemidlet Zetia kombineret med Simvastatin kan effektivt reducere LDL-kolesterol, viser data fra nyt studie.
Skriv en kommentar‘Grusomt’ kolesterol tredobler risiko for hjertesygdom Overset form for kolesterol er en direkte årsag til åreforkalkning, viser dansk forskning.
Skriv en kommentarDanskere med arvelig kolesterolsygdom får for få statiner Overraskende mange lider af arvelig kolesterolforhøjelse, viser ny forskning, og alt for få får den rigtige behandling, mener forskerne bag undersøgelsen.
Skriv en kommentar
Stort dansk studie: Nej, rødvin er ikke bedre for blodtrykket end andre typer alkohol Et stort dansk forskningsstudie slår fast, at alle former for alkohol får blodtrykket til at stige. Det gælder også rødvin, som mange ellers har set som bedre end andre typer alkohol, når det gælder blodtrykket. Læger, der håndterer forhøjet blodtryk hos deres patienter, skal nok i højere grad rådgive om alkoholindtag, siger forsker.
Skriv en kommentar
Dansk stamcelleterapi til patienter med hjertesvigt viser lovende resultater Danske forskere har udviklet en ny form for stamcelleterapi til patienter med ikke-iskæmisk hjertesvigt med pumpefunktion under 40 pct. I det første pilotforsøg øgede stamcelleterapien markant patienternes pumpefunktion. Nu skal forskerne lave et endnu større forsøg.
Skriv en kommentar
Kræft er den hyppigste dødsårsag blandt personer med type 2-diabetes Hjerte-kardødeligheden blandt personer med type 2-diabetes er næsten halveret på 18 år, viser stor undersøgelse. Kræft er nu den hyppigste dødsårsag, og det kalder på nye behandlingsstrategier, mener forsker.
Skriv en kommentar
Aldringsforsker: I fremtiden vil vi kunne behandle aldring på samme forebyggende måde, som vi i dag behandler forhøjet kolesteroltal Danske forskere står i spidsen for en ny database over alle kliniske forsøg med lægemidler til at bremse aldringsprocessen. Aldring er ikke en konstant, der ikke kan gøres noget ved, men i stedet en biologisk proces, som vi kan manipulere, siger forsker Morten Scheibye-Knudsen.
Skriv en kommentar
Mikroplast i patienters åreforkalkningsplak øger risiko for blodprop eller død markant Det kan have fatale konsekvenser, når mikroplastik samler sig i åreforkalkningsplak, viser italiensk undersøgelse. Resultatet overrasker ikke dansk forsker, der oplever, at de helbredsmæssige konsekvenser af mikroplast i den menneskelige organisme er dårligt belyst.
Skriv en kommentar
Dansk forskning: Non-HDL-kolesterol kan være markør for hjertekarrisiko hos patiengruppe Non-HDL-kolesterol kan forudsige, hvilke personer med iskæmisk hjertesygdom og velreguleret LDL-kolesterol, der har en øget risiko for blodprop i hjertet, stroke eller død. Vi kan finde ud af, hvilke patienter der måske kan have gavn af en intensiveret forebyggende behandling, siger ph.d.-studerende.
2 kommentarer