Tirsdag eftermiddag blev Foreningen af Speciallæger og Region Hovedstaden enige om vilkårene for de læger, der søger ansættelse i Region Hovedstadens nye akutsystem 1813, der erstatter lægevagten fra årsskiftet. Samtidig ligger Yngre Læger også i forhandlinger med regionen. Det ærgrer den konstituerede formand for Praktiserende Lægers Organisation (PLO), Bruno Melgaard Jensen, at de to øvrige søjler i Lægeforeningen indgår overenskomster på et område, hvor der skal udføres PLO-arbejde. »Det er ikke med vores gode vilje, men vi kan ikke forbyde...
FAS og hovedstaden indgår aftale om ny lægevagt Lægerne i den nye akutstruktur i Region Hovedstaden kan ansættes under den eksisterende overenskomst for speciallæger.
Skriv en kommentar1813-læger revser ordningen Region Hovedstadens akutordning 1813 fungerer særdeles ringe og uden udsigt til bedring. Det skriver to ansatte læger i 1813 i et brev til regionens politikere.
Skriv en kommentar
Sophie Hæstorp: Vi er nødt til at se på honorering af 1813-læger Regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen (S) har endnu ikke haft tid til at svare på kritisk fra to 1813-læger. Men hun er indstillet på at se på en ny honoreringsmodel for akutordningen
Skriv en kommentarMangel på 1813-sygeplejersker skaber en kritisk situation Region Hovedstadens akutordning 1813 mangler i øjeblikket 25 pct læger og 30 pct. sygeplejersker.
Skriv en kommentarDystre udsigter for lægevagt på Bornholm Region Hovedstaden har svært ved at skaffe læger til den nye akutordning på Bornholm, og hospitalsdirektøren på Bornholm Hospital appellerer til de praktiserende læger om at gå med i ordningen.
Skriv en kommentarPLO: Hovedstaden har brudt overenskomsten Region Hovedsteden begik en række formelle fejl, da den besluttede at tage ansvaret for lægevagten fra de praktiserende læger, mener PLO-formand Henrik Dibbern. Koncerndirektør Svend Hartling afviser overenskomstbrud.
Skriv en kommentar
FAS og YL forlænger aftaler om 1813 I et forsøg på at få de praktiserende læger ind i ordningen om 1813, har Yngre Læger og Foreningen af Speciallæger forlænget deres nuværende aftaler med Region Hovedstaden vedrørende 1813.
Skriv en kommentar
Ombudsmanden retter meget skarp kritik af Region Hovedstaden Læge Frederik Liljefred får ombudsmandens ubetingede opbakning, efter at han klagede over, at Region Hovedstaden indkaldte ham til tjenstlig samtale på baggrund af hans hjemmeside, der kritiserer 1813-ordningen
Skriv en kommentar
Charlotte Fischer: Vi undervurderede opgaven Gruppeformand for Det Radikale Venstre i Region Hovedstaden, Charlotte Fischer, er enig med COWI-rapporten i, at implementeringen af det enstrengede og visiterede akutsystem var forhastet og alt for uprøvet.
Skriv en kommentar