Lægemiddelvirksomhederne Pfizer og Ferring er forundrede over en vejledning fra RADS, der har vurderet, at det ikke-registrerede lægemiddel Angusta har en bedre virknings- og bivirkningsprofil end godkendte midler til igangsættelse af fødsler. Et fagudvalg under Rådet for anvendelse af Dyr Sygehusmedicin (RADS) har i en ny behandlingsvejledning lagt sig fast på, at en ikke-registreret tabletbehandling med lægemidlet Angusta til igangsættelse af fødsler var at foretrække frem for de vaginale præparater på det danske marked. Angusta har en bedre virknings- og...
Regionspolitiker kritiserer uklare metoder i RADS Danske Regioners bestyrelsesmedlem, Charlotte Fischer (R), mener, at det er problematisk, at det er uklart, hvornår RADS kan anbefale brug af off-label præparater.
Skriv en kommentarEkspert kritiserer RADS-vejledning Vejledningen fra RADS vedrørende medicinsk behandling af knoglemarvskræft er konservativ. Det mener professor Torben Plesner, som er en medlem af Dansk Myelomatose Studiegruppe.
Skriv en kommentarRåd klar med anbefalinger for myelomatose For første gang har fagudvalget for myelomatose udarbejdet et baggrundsnotat, som RADS bygger sine rekommandationer på.
Skriv en kommentarRADS anbefaler ikke-registreret lægemiddel ved fødsler Et lægemiddel, der ikke er registreret i Danmark, bør være førstevalg til igangsættelse af fødsler, mener Rådet for Anvendelse af Dyr Sygehusmedicin (RADS).
Skriv en kommentarKRIS siger god for to nye kræftmidler Kræftmidlerne Kadcyla og Xofigo kan tages i brug på danske sygehuse.
Skriv en kommentarFørste vejledning for antipsykotisk medicin til børn og unge er klar RADS godkender behandlingsvejledning for medicinsk behandling af psykoser hos børn og unge.
Skriv en kommentarSygehuse følger anbefalinger fra RADS tæt Regioner opfylder stort set de mål for valg af lægemidler, som RADS-udvalget kommer med i sine behandlingsvejledninger.
Skriv en kommentar
Sundhedsordførere vil ruske op i Medicinrådet efter ny kortlægning om afviste kræftlægemidler Danmark skal være flittigere og hurtigere til at tage nye lægemidler i brug, siger flere sundhedsordførere. Meldingen kommer, efter at en ny kortlægning viser, at Medicinrådet i de seneste tre år har afvist lige over halvdelen af al ny kræftmedicin.
1 kommentar
Polyfarmaci-studie: Hvert fjerde lægemiddel fjernet ved eftersyn af ældres medicin Der er klare fordele ved at lave en grundig gennemgang af den medicin, som ældre borgere med polyfarmaci tager, viser et studie.
1 kommentar