I lederen i Dagens Medicin nr. 10/2016 kritiserer chefredaktør Nicolai Döllner Lægeforeningen og Yngre Læger for at mene, at læger skal kunne tage de svære samtaler med patienterne, også om døden. Det baserer han på et svar fra mig og fra Yngre Lægers formand til forfatter Leonora Christina Skov, som for nylig blev bragt i Politiken. I Dagens Medicins leder kritiseres både Lægeforeningen og Yngre Læger for at nægte at give en opgave fra sig og undgå at forholde sig...

Er det noget, du ved, eller noget, du tror? Hvad mener Christoffer Johansen egentlig med sit svar til Filip Krag Knop? Det virker, som om Strandboulevarden ligger langt væk fra alt andet.
Skriv en kommentarUddannelsen af børnelæger forringes i Midt Hvis behandlingsansvaret for akut syge børn overgår til akutafdelingerne, vil det ramme fagligheden og uddannelsessituationen inden for pædiatrien.
Skriv en kommentarDen guddommelige læge og døden I en tid med it-(r)evolutioner, uendelige to-procents effektiviseringer og performance-management er den omnipotente læge systemets frelser.
Skriv en kommentarUbehagelig tone i debatten Man kan være enig eller ej i min holdning til omskæring, men i Grundtvigs fædreland må tolerancen håndhæves.
Skriv en kommentar
Lægeforeningen: ADHD- og autismeklinikker er en dårlig idé, men reaktionen vidner om lys forude DEBAT: Hvis vi kan blive enige om at styrke den samlede behandlingskapacitet i psykiatrien, i stedet for at fortsætte med splittede, kortsigtede løsninger, har vi virkelig mulighed for at skabe noget varigt og meningsfuldt for vores patienter, mener Camilla Rathcke, formand for Lægeforeningen.
Skriv en kommentar
Man kan sagtens få sjællandske speciallæger til at arbejde 100 km fra Rådhuspladsen uden tvang DEBAT: Ved at øge antallet af praktiserende speciallæger vil man kunne afhjælpe et generelt behov for specialiseret lægehjælp, også i de områder hvor borgerne i dag har langt til behandling, skriver praktiserende neurolog.
2 kommentarerVærktøjskassen er ikke tom: Der findes behandling til patienter med kroniske smerter KOMMENTAR: Mange af de teknikker, vi anvender i specialiseret regi, kan med fordel integreres i almen praksis, skriver en gruppe overlæger i smertefaget.
3 kommentarer
Praktiserende læge: En afvisning af en ambulant patient er et misfoster, der afføder dårlig stemning DEBAT: Mit ønske til den nye reform af sundhedsvæsenet er, at det skal være forbudt at afvise en ambulant henvisning (altså en patient) fra den praktiserende læge til sygehuset, skriver Helene Larsson.
2 kommentarer
Lægeforeningen og Apotekerforeningen: Sundhedsvæsenet kan frigøre ressourcer med generisk ordination Debat: Læger vil få mere tid til patientbehandlingen, hvis de ikke skal notere handelsnavne,styrke og pakningsstørrelser, men alene skal forholde sig til aktivstof i lægemidlet, dosis og behandlingens varighed.
Skriv en kommentar
En investering i en kommende kollega er en god og langsigtet investering DEBAT: Vagtdækning med medicinstuderende kan aflaste fast personale og skabe ledere og kommende kolleger, der forstår og kan tilpasse sig kommende generationer af sundhedspersonale, skriver formand for FADLs Vagtbureau.
Skriv en kommentar
DSAM-næstformand: Generisk ordination er nøglen til patientsikkerhed og forsyningssikkerhed DEBAT: I en tid med fokus på effektive arbejdsgange og pres på lægepraksisser er det spild af ressourcer, at læger skal bruge tid på at trykke på de rigtige knapper frem for at behandle patienter. Derfor er det på høje tid, at generisk ordination og moderniseret brug af recepter bliver standardpraksis i Danmark, skriver Maria Krüger.
Skriv en kommentar