Gå til indhold

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • Dagens Pharma
  • Kommunal Sundhed
  • Praktisk Medicin
Log ind
  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

Dagens Medicin

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

Dagens Medicin
Søg
Indhold
Log ind

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt
  • Nyheder
    • Seneste nyheder
    • Almen praksis
    • Kræft
    • Hjerte-kar
    • Diabetes
    • Respiration
    • Hæmatologi
    • Psykiatri
    • Hjernesygdomme
    • Allergi
  • Opinion
    • Debatindlæg
    • Lederen
    • Stikpillen
    • Kronik
  • Karriere
    • Ledelse
    • Navne
    • KBU-guiden
  • Kultur
    • KulturKanylen
    • Bøger

2015

Omdiskuteret peanutstudie underbygger nye guidelines for fødevareallergi Det såkaldte LEAP-studie har trods sine mangler givet nyttig viden om fødevareallergi, mener professor Susanne Halken .

Fugtighedscreme hjalp børn disponeret for atopisk eksem Lovende resultater af britisk studie med forebyggende behandling af børn med høj risiko for atopisk eksem. Men også væsentlige ubesvarede spørgsmål, mener overlæge Charlotte Mørtz, Odense Universitetshospital.

EAACI-medlemmer er også plaget af høfeber Også blandt EAACI’s egne medlemmer er der en høj forekomst af høfeber, viser undersøgelse præsenteret på kongressen i Barcelona.

Hunde kan beskytte mod atopisk eksem Gravide som enten har astma, eksem eller høfeber og er i nærkontakt med hunde, kan beskytte sit barn mod selv at udvikle atopisk eksem, viser dansk ph.d.-projekt, der blev præsenteret på årets EAACI-kongres.

Overfølsomhed over for klorhexidin er en ‘nyopdaget’ og overset allergi Hver tiende dansker, som reagerer allergisk under en operation, viser sig højst overraskende at være overfølsom over for desinfektionsmidlet klorhexidin. Dansk ph.d.-studerende gør status på problemet.

Immunterapi via lysken kræver øvelse Immunterapi med f.eks. græspollenekstrakt direkte ind i dybtsiddende lymfekirtler i lysken, skal kun gives af læger, der er trænet i at gøre det. Ellers opnår vaccinen ikke tilstrækkelig stor effekt, viser nyt dansk studie. 

Dansk allergologformand til EAACI: Vi mangler læger Lone Winther, der er formand for Dansk Selskab for Allergologi, har været på EAACI-kongressen for at belyse allergologers uddannelsesforhold i Danmark. Og her er der masser af problemer at gribe fat i, siger hun.

Astma og allergi skal højere op på den politiske dagsorden i EU EAACI og repræsentanter for de europæiske patientorganisationer indleder møder med repræsentanter for Europa-parlamentet, som skal gøde jorden for en forstærket indsats for de mange millioner europæere, der er ramt af sygdommene.

Dansk projekt blåstempler omdiskuteret blodtest Kan en persons overfølsomhed testes ved hjælp af en simpel blodprøve? Skeptikere mener nej. Men et nyt dansk ph.d.-projekt dokumenterer, at testen måler følsomheden endog meget præcist. 

Ny pille gør immunforsvaret tolerant over for husstøvmider Den danske medicinalvirksomhed ALK har lagt sidste hånd på et nyt produkt, der træner kroppens immunforsvar til at kunne tolerere husstøvmider, viser nye data, som blev fremlagt på EAACI.

Indlæg navigation

← Ældre artikler
Nyheder
Eske Aasvang (tv.) og Christian S. Meyhoff, begge professorer ved KU og overlæger på hhv. Rigshospitalet og Bispebjerg Hospital, har grundlagt og udviklet WARD i samarbejde med DTU Sundhedsteknologi.

Dansk system til intelligent overvågning af opererede patienter reducerer komplikationer og indlæggelsestid

Seneste nyheder

  • 22/08
    Rigshospitalets nye børnehospital bliver 795 mio. kr. dyrere og forsinkes yderligere
  • 22/08
    Kan du tilgive din AI?
  • 22/08
    Er aktiv dødshjælp i modstrid med lægens rolle?
  • 22/08
    Daniel Staal Nyboe: Kultur er faktisk noget relativt nyt for mig
  • 22/08
    »Det er altid en stor sorg at stoppe en patients behandling«
  • 21/08
    Hvorfor vil man kvæle fundamentet i sundhedsvæsenet?

Seneste artikler

Seneste kommentarer

  • Merete Hansen til Sophie Løhde: Lægerne bliver ikke sat uden for døren
  • Merete Hansen til Sophie Løhde: Lægerne bliver ikke sat uden for døren
  • Hans Peter Jensen til Vejen til mere compassion i sundhedsvæsenet
  • Lynge Munch til Sophie Løhde: Lægerne bliver ikke sat uden for døren
  • Saham Ghavidel til Sophie Løhde: Lægerne bliver ikke sat uden for døren
Leder

Lovpakke 2b ødelagde festen

Debat

Kan du tilgive din AI?

Debat

Kan du tilgive din AI?

Karriere

Joachim Hoffmann-Petersen: »Indtil regionsrådsvalget skal familien nok satse på at fange mig på Christiansborg eller til et valgmøde«

Kultur

Daniel Staal Nyboe: Kultur er faktisk noget relativt nyt for mig

Fik du læst:

Nyheder
Eske Aasvang (tv.) og Christian S. Meyhoff, begge professorer ved KU og overlæger på hhv. Rigshospitalet og Bispebjerg Hospital, har grundlagt og udviklet WARD i samarbejde med DTU Sundhedsteknologi.

Dansk system til intelligent overvågning af opererede patienter reducerer komplikationer og indlæggelsestid

Overgangsalderen

Bliv klogere på overgangsalderen

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om overgangsalderen og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Synkope

Bliv klogere på synkope

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om synkope og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Job

  • Overlæge Psykiatrisk afdeling Esbjerg
  • Søg introduktionsstilling på psykiatrisk afdeling i Vejle – Vi har uddannelse på programmet hver dag!
  • Afdelingslæge med særlig interesse for den akutte kirurgiske patient søges til Kirurgisk afdeling, Esbjerg og Grindsted Sygehus
  • Sessionslæge til Forsvarets Dag – flere lokationer
  • Speciallæge i kirurgi (sagkyndig rådgiver)
  • Speciallæge i radiologi til Røntgen, Skanning og Nuklearmedicin, Esbjerg og Grindsted Sygehus
  • Cheflæge til Kvindesygdomme og Fødsler, Esbjerg og Grindsted Sygehus
  • Overlæge Psykiatrisk afdeling Esbjerg
  • 1-årig introduktionsreservelægestilling i radiologi, Sygehus Sønderjylland, Røntgen og Skanning
  • Afdelingslæger til Plastikkirurgisk Afdeling Esbjerg og Grindsted Sygehus

Flere job

Events

sep 03

Frokostmøde: Prævention

3 september
Online
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 09

Praktisk Medicin 2025 – Odense

9 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 18

Vaccinedag 2025

18 september
Atrium
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 25

Frokostmøde: Menopause

25 september
Online
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400

Se mere…

Forside » Kongresser » EAACI » 2015

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • ABONNEMENT
  • KONTAKT
  • OM AVISEN
  • RSS

Dagens Medicin

Dagens Medicin

Dagens Medicin
Møntergade 19
1140 København K
Tlf: 3332 4400
Fax: 7242 5440
abonnement@dagensmedicin.dk

Chefredaktør (ansv.)
Jesper Bernstorf Jensen

© Dagens Medicin
Alle rettigheder til tekst og billeder tilhører Dagens Medicin og respektive ophavsmænd.

Persondatapolitik

Forretningsbetingelser

Cookiepolitik.