Et tre timer langt forhandlingsmøde mellem Praktiserende Lægers Arbejdsgiverforening (PLA) og Dansk Sygeplejeråd og Danske Bioanalytikere er endt med et sammenbrud. Det oplyser parterne efter mødet, hvor den store knast i forhandlinger var størrelsen på den økonomiske ramme til lønstigninger. »Vi er meget forundret over sammenbruddet, da vi tilbød DSR/dbio den samme lønudvikling som på det offentlige område (KTO). I forvejen er konsultationssygeplejersker og praksisbioanalytikere klart lønførende,« siger Søren K. Jensen, der er formand for PLA, i en udtalelse på...
Ny overenskomst sikrer sygeplejersker og bioanalytikere lønstigning i almen praksis De Praktiserende Lægers Arbejdsgiverforening har indgået aftale om en ny overenskomst for sygeplejersker og bioanalytikere ansat i en lægepraksis, der sikrer lønstigninger de næste år.
Skriv en kommentar
Ansatte i almen praksis er gladere for jobbet end hospitalskolleger Sygeplejersker og bioanalytikere i almen praksis giver overordnet udtryk for et bedre psykisk arbejdsmiljø end tilfældet er hos ansatte i hospitalssektoren og kvinder på arbejdsmarkedet generelt. Det viser en ny arbejdsmiljøundersøgelse.
Skriv en kommentarPraktiserende læger og ansatte enige om ny overenskomst Mere fleksibilitet præger den nye overenskomst mellem praksislægerne og deres bioanalytikere og sygeplejersker. Mulighed for en ekstra kursusdag, konvertering af seniorbonus til frihed og to timers fri til fyrede er blandt de væsentlige ændringer.
Skriv en kommentar
STPS-direktør deler ikke lægernes modvilje mod forbeholdt virksomhedsområde for sygeplejersker Læger og sygeplejersker er stadig uenige, om sygeplejersker skal have et forbeholdt virksomhedsområde. Lægeforeningen peger på problemer for patientsikkerheden og risiko for unødvendigt ekstraarbejde for læger. Direktøren for Styrelsen for Patientsikkerhed (STPS) forstår ikke postyret.
1 kommentar
Regioner og sygeplejersker mødes for første gang siden konfliktstart Danske Regioner inviterer Dansk Sygeplejeråd til et gensidigt orienteringsmøde i et forsøg på at finde en løsning på konflikten. Sygeplejerskerne har takket ja til at mødes i dag.
Skriv en kommentar
Sygeplejersker: PLO optræder usagligt og hyklerisk i debat om 1813 Dansk Sygeplejeråd kritiserer PLOs ageren i debatten om Region Hovedstadens akutordning, 1813.
Skriv en kommentarPLO og Lægeforeningen fordømmer telefonchikane Telefonchikane af 1813 er uacceptabelt og skal stoppes, understreger både Praktiserende Lægers Organisation og Lægeforeningen.
Skriv en kommentarPLA og sekretærer mødes i Forligsinstitutionen Lægesekretærerne ansat i almen praksis har varslet strejke efter forhandlingerne om en ny overenskomst er brudt sammen. Nu mødes parterne i Forligsinstitutionen.
Skriv en kommentarSygeplejersker: Vi skal nok hjælpe praksislægerne Alment praktiserende læger kan forvente sygeplejerskernes støtte til at opfylde regeringens krav.
Skriv en kommentarParter enige om overenskomst for almen praksis Praktiserende Lægers Arbejdsgiversforening er blevet enige med DSR og Danske Bioanalytikere om en ny overenskomst for konsultationssygeplejersker og praksisbioanalytikere.
Skriv en kommentarForhandlinger om overenskomst til sygeplejersker i praksis brudt sammen Dansk Sygeplejeråd og Praktiserende Lægers Arbejdsgiverforening har afbrudt forhandlingerne om en ny overenskomst for sygeplejersker ansat i almen praksis.
Skriv en kommentar