Evidens er et af de fornemste begreber i den medicinske profession. Det betyder, at man har belæg for, kan bevise, de påstande, som man fremsætter. Professor Peter C. Gøtzsche forbryder sig grundigt mod dette princip i sin bog ’Dødelig medicin og organiseret kriminalitet’, hvor der fremsættes så uhyrlige påstande om lægestanden som vaneforbrydere og industrien som mafia, at det grænser til uhæderlighed. Den dokumentation, som Peter Gøtzsche bruger for at kompromittere den danske lægestand, er for det første af ældre...

Tvang i psykiatrien bør ophøre DEBAT: Danmarks tvangsbehandlinger i psykiatrien, har fået FN til at løfte pegefingeren. Det mener professor Peter Gøtszche er fuldstændig på sin plads. Ifølge ham må og skal tvang i psykiatrien stoppes.
3 kommentarerStyrelse er unfair i sin bedømmelse af Cochranes forskningsindsats Nordic Cochrane Center har et højt forskningsomfang og det har været stabilt i 10 år.
Skriv en kommentarCochrane-professor dementerer egen undersøgelse At Peter Gøtzsche totalt tilsidesætter andre lægers erfaringsviden og Cochranes egen anbefaling er både forunderligt og bekymrende – især for de hovedpinepatienter som oplever god gavn af medicinsk akupunktur.
Skriv en kommentarEn pæn måde at skabe en kronisk patient på I den biologiske psykiatri har man ikke en ambition om at gøre folk raske. Man tilstræber patienter, der er ‘velmedicinerede’ eller ‘velregulerede’.
Skriv en kommentarIngen over Gøtzsche Det er bizart at gøre som Peter Gøtzsche — at extrapolere fra de få ulykkelige tilfælde til de mange. Så galt kan det gå, når en statistiker forlader skrivebordet og forvilder sig ud i det virkelige liv
Skriv en kommentar
Derfor opgiver psykiatere at gå i dialog med Gøtzsche Peter Gøtzsche kunne være en ressource, hvis han ikke var så nedrig og forudindfattet. Speciallæger i psykiatri lytter hellere end gerne til seriøs gennemgang af litteraturen for at blive klogere.
Skriv en kommentarPsykofarmaka bør ikke dæmoniseres Er Det Nordiske Cochrane Center så ufejlbarligt og sakrosankt, at det kan begrunde direktørens angreb på psykiatrien og Marianne Geoffroy?
Skriv en kommentarEr psykiaterne på gyngende grund? Psykiatriens udfald mod Peter Gøtzsche kan kun forstås som udtryk for, at den danske psykiatri står med ryggen mod muren, måske endda på gyngende grund.
Skriv en kommentarHvilket kontor stopper vildfarne professorer? Det er usmageligt, at Sundhedsministeriet finansierer scientologylignende bøger, der skaber helt unødig mistillid og skræmmer psykisk lidende borgere fra at få relevant behandling
Skriv en kommentar‘Manuel indgriben’ eller tvang? Potato — potato Gøtzsche og Bach går ind for tvang i psykiatrien — de kalder det bare noget andet.
Skriv en kommentarPeter Gøtzsche set gennem Dagens Medicins troldspejl Portrættet af Cochrane-chefen var nedrigt og spin af værste klasse. Der er stor opbakning til Gøtzsche blandt dem, som dagligt må leve med medicins udeblivende bedring og plagsomme bivirkning.
Skriv en kommentar