Mark Krasnik er ny formand i Lægeforeningen Hovedstaden. Han overtager posten fra Sanne Thysen, efter hun er blevet valgt ind i hhv. Lægeforeningens og Yngre Lægers bestyrelser. Mark Krasnik har tidligere deltaget som observatør i Lægeforeningen Hovedstadens bestyrelse, hvor han var ansvarlig for kvalitetsområdet – et område, han til dagligt arbejder med på Rigshospitalet, skriver Lægeforeningen i en pressemeddelelse. Mark Krasnik glæder sig til at fortsætte foreningens arbejde: »Vi har i Lægeforeningen Hovedstaden blandt andet fokus på det sammenhængende sundhedsvæsen...
Lægeforeningen Hovedstaden genvælger formand Overlæge Mark Krasnik er genvalgt som formand for Lægeforeningen Hovedstaden.
Skriv en kommentar
Ny formand for Lægeforeningen Hovedstaden 33-årige Sanne Marie Thysen, der er postdoc på Frederiksberg Hospital ved Center for Klinisk Forskning og Forebyggelse, er ny formand for Lægeforeningen Hovedstaden.
Skriv en kommentar
SDU har udnævnt ny professor i kronisk inflammatorisk tarmsygdom Overlæge Casper Steenholdt er ny klinisk professor i medicinsk gastroenterologi med særligt fokus på kronisk inflammatorisk tarmsygdom.
Skriv en kommentarHerlev Gentofte Hospital henter ny cheflæge fra Nykøbing F Mette Friberg Hitz er ny cheflæge på Afdelingen for Medicinske Sygdomme på Herlev og Gentofte Hospital fra 1. juni.
Skriv en kommentar
Ny professor i endokrinologi forsøger at træde nye spor Martin Bloomberg er ny professor i endokrinologi ved KU og på Herlev Hospital. Han mener, at det er via de basale studier, vi kommer til at forstå sygdomsmekanismerne og finder de nye behandlinger.
Skriv en kommentar
To læger valgt til Kræftens Bekæmpelses hovedbestyrelse Ejler Ejlersen og Jonas Strunge tilslutter sig hovedbestyrelsen, der i forvejen rummer flere læger.
Skriv en kommentar
Aarhus Universitetshospital får ny konstitueret cheflæge Riitta Thrane konstitueres i 12 måneder som cheflæge i Funktionelle Lidelser.
Skriv en kommentar
Bispebjerg og Frederiksberg Hospital henter ny cheflæge fra Steno Diabetes Center Birgitte Brock tiltræder som ny cheflæge i Dermato-Venerologisk Afdeling og Videncenter for Sårheling på Bispebjerg og Frederiksberg Hospital.
Skriv en kommentar
Overlæger savner fælles løsning: Frygter at tvangsflytning fører til lægeflugt 94 læger med daglig base i Roskilde og Køge tvinges fra senest 1. september til også at arbejde på Nykøbing Falster. Overlægeforeningen har i månedsvis forsøgt at appellere til Region Sjælland om dialog, men føler sig afvist.
Skriv en kommentar
Cheflæge bliver ny dekan på Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Aalborg Universitet Professor Karina Dahl Steffensen skal stå i spidsen for Aalborg Universitets sundhedsfakultet. Hun kommer fra en stilling som leder på Center for Fælles Beslutningstagen ved Sygehus Lillebælt.
Skriv en kommentar