Sagen om brug af forskningsmidler til ikke-forskningsrelaterede formål er længere ikke begrænset til Rigshospitalets hjertecenter. Det skriver Jyllands-Posten på baggrund af en aktindsigt i hjertelægernes forskningskonti på Gentofte Hospital, der viser, at også her er de såkaldte fri midler blevet brugt til andre formål end forskning. Blandt andet har hjerteafdelingens ledelse betalt for personalets deltagelse i motionsløb i ind- og udland, diverse personalefester og restaurentbesøg samt indkøb af inventar. Blandt regionspolitikerne er der forståelse for, at der skal være plads til...
NOAK-middel har tabt terræn til konkurrenter Mellem tre og fire gange så mange patienter starter behandling med andre NOAK-midler end Pradaxa. Overraskende udvikling, vurderer Hjerteforeningens forskningschef.
Skriv en kommentarRADS afviser ny kritik af udskældt vejledning Regionerne afviser kritik af ny RADS-vejledning for antikoagulationsbehandling, som Hjerteforeningen kritiserer for at halte på fagligheden og stride mod både europæiske og amerikanske standarder.
Skriv en kommentarGentofte-læge får amerikansk pris for artikel Artikel af Magnus Thorsten Jensen er kåret som den bedste af alle artikler publiceret i Journal of American College of Cardiology i 2014 af en forsker under 40 år.
Skriv en kommentar
Kendt hjertelæge skifter til Holbæk Sygehus Jan Kyst Madsen ansat som overlæge på akutafdelingen på Holbæk Sygehus.
Skriv en kommentar
Ung læge får hæder på hjertekongres Dansk forskning udvalgt til at være blandt de fem bedste bidrag fra de yngre forskere ved den årlige kongres i American Heart Association.
Skriv en kommentar
Peter Riis Hansen får 4,2 mio. kr. til kardiologisk forskning Overlæge Peter Riis Hansen fra kardiologisk afdeling på Gentofte Hospital har modtaget 4,2 mio. kr. fra Leo Fondet.
Skriv en kommentar
2,5 mio. kr. til forskning i kardiologi på Gentofte Hospital Overlæge, ph.d. Gunnar Gislasson, kardiologisk afdeling i Gemtofte, har modtaget en bevilling på 2,5 mio kr til registerstudier indenfor kardiovaskulær farmako-epidemiologi.
Skriv en kommentar
Jan Skov Jensen ny ledende overlæge i Gentofte Professor Jan Skov Jensen er 1. februar tiltrådt stillingen som ledende overlæge for kardiologisk afdeling på Gentofte Hospital
Skriv en kommentarGentofte Hospital får operationsstue i verdensklasse Medicinalfirmaet St. Jude Medical og elektronikfirmaet Siemens donerer for 8,5 mio. kr. nyt hjerteoperationsudstyr til Gentofte Hospital.
Skriv en kommentar
Gentofte Hospital laver ballonudvidelser på seks timer En planlagt ballonudvidelse kan nu klares som ambulant behandling på blot seks timer på Gentofte Hospital mod tidligere tiders indlæggelse over to dage.
Skriv en kommentar
Overlæge på ESC: Det her var de mest interessante topstudier på årets kongres Overlæge og lektor Jacob Thomsen Lønborg var især begejstret for især to at de studier, som blev præsenteret på ESC. De kan begge være behandlingsændrende for hjertepatienter, siger han.
1 kommentar