607 nye patienter begyndte i 2020 i aktiv behandling for kronisk nyresvigt i form af enten hæmo- eller peritonealdialyse, fremgår det af årsrapporten for 2020 fra Dansk Nefrologisk Selskabs Landsregister. Antallet af nye patienter i peritonealdialyse har været stabilt de seneste tre år, mens der har været en stigning i antallet af nye hæmodialysepatienter i samme periode. Især Region Hovedstaden og Region Nordjylland har haft tilgang af nye hæmodialysepatienter i perioden. Kvalitetsindikatorerne for dialysebehandling har generelt ‘en høj og ensartet...
Få overblikket: Danmarks Bedste Hospitaler til Hjerne-behandlinger 2022 Dagens Medicin rangerer den kommende tid igen Danmarks Bedste Hospitaler indenfor mere end 60 behandlingsområder. Find alle artikler om årets rangering inden for hjerneområdet her.
Skriv en kommentar
Vinder: »Vi er dedikerede og skeler ikke så meget til faggrænser« Henrik Kahr Mathiesen, overlæge og områdeleder, Scleroseklinikken på Herlev og Gentofte Hospital. Hospitalet rykker langt frem siden sidste år.
Skriv en kommentarFremgang i målopfyldelsen af de fleste indikatorer for patienter med SAH ‘Glædeligt’ at alle hospitalsafdelinger opfylder indikatoren for, hvor mange patienter med SAH, som indlægges på en neurokirurgisk enhed, lyder det fra styregruppen bag Dansk Apopleksiregister, som kan noterer sig fremgang på de fleste fastsatte kvalitetsindikatorer.
Skriv en kommentarSclerose: Tilfredsstillende kvalitet på trods af stigende patientantal og kapacitetsproblemer 93 pct. af alle patienter med attakvis sclerose er – til trods for lokale kapacitetsproblemer – i medicinsk behandling inden for et år efter diagnosen er stillet, viser årsrapport.
Skriv en kommentarNordjylland er længst tid om at CT- eller MR-scanne patienter med forbigående blodprop i hjernen Region Nordjylland kæmper fortsat med at få patienter med forbigående blodprop i CT/MR-scanneren inden for seks timer, viser seneste årsrapport fra Dansk Apopleksiregister.
Skriv en kommentarVentetid og kvalitet for demensudredning halter Kapaciteten er ikke fulgt med behovet, og derfor er der flere problemer med demensudredningen, viser ny årsrapport for demensområdet.
Skriv en kommentarHøjeste antal nyretransplanterede patienter i fem år Alle regioner har haft en stigning i antallet af nyretransplantationspatienter de senere år, viser nyeste årsrapport fra Dansk Nefrologisk Selskabs Landsregister.
Skriv en kommentar
Vinder: »Går vi fire-fem år tilbage, så klarede vi os ikke ret godt« Camilla Thorvig, overlæge, Afdelingen for Børn og Unge, Regionshospital Nordjylland, Hjørring. Afdelingen bedst til behandling af børnediabetes.
Skriv en kommentar
Kvalitetsarbejde spiller nøglerolle i udviklingen på hospitalerne Hver dag registreres der store mængder nye data for kvalitet og aktivitet på hospitalerne. Data kan bruges til at sammenligne afdelinger, men de kan i lige så høj grad bruges til at sætte et mål for driften og udvikle behandlingskvaliteten. Her fortæller tre hospitalsdirektører, hvorfor de prioriterer kvalitetsdata som ledelsesredskab højt, og hvordan det har gjort hospitalets behandlinger bedre.
Skriv en kommentar