Region Hovedstaden og Region Sjællands ibrugtagning af Sundhedsplatformen har i 2017 givet problemer med at levere korrekte data til Dansk Hjerteregister. For KAG-undersøgelsernes vedkommende har det betydet, at der mangler data for i alt 2.614 KAG-undersøgelser fra hospitalerne i de to regioner. Det skal sættes i forhold til, at der på landsplan blev lavet ca. 28.000 koronarangiografier i 2017. Af Dansk Hjerteregisters årsrapport for 2017 fremgår det, at de vestdanske afdelinger har leveret »fyldestgørende og valide data« til databasen, mens...
Thoraxkirurgien er under pres Markant fald i antal hjertebypassoperationer. Indgreb på forkalkede aortaklapper, som i stigende grad udføres af invasive kardiologer, frem for af thoraxkirurger. Det er nogle af de områder, som aktuelt er med til at ændre thoraxkirurgernes traditionelle rolle.
Skriv en kommentarVanskeligt at vurdere kvalitet af bypasskirurgi på Rigshospitalet Kvalitetsrapport præget af manglende indrapportering i forbindelse med Sundhedsplatformen.
Skriv en kommentarSvært at diagnosticere neurologiske problemer efter kirurgi Forbigående blodprop i hjernen kan være svær at skelne fra forvirring og uro hos patienten.
Skriv en kommentarAortaklapkirurgi holder standarden Komplikationer og dødelighed efter isoleret aortaklap-operation er på niveau med de seneste år.
Skriv en kommentarSkånsom behandling af aortaaneurismer vinder frem Endovaskulær behandling af aortaaneurismer bruges næsten lige så hyppigt som åben kirurgisk rekonstruktion.
Skriv en kommentarLavt antal komplikationer giver mistanke om underrapportering Uensartet registrering af komplikationer efter ballonudvidelser rejser mistanke om underrapportering.
Skriv en kommentarMarkant fald i etårsdødelighed Samtlige indikatorer for behandling af hjertesvigtpatienter er opfyldt på landsplan og i samtlige regioner.
Skriv en kommentarVentetid til carotis-operation skal længere ned Ventetid kirurgisk indgreb efter forbigående blodprop i hjernen er uacceptabel, mener styregruppe.
2 kommentarerStore regionale og lokale variationer i brugen af perifer bypass Antallet af perifere bypassbehandlinger varierer betydeligt mellem regionerne og hospitalerne.
Skriv en kommentar