Sygehusenes sengepladser er siden 2007 forsvundet langt hurtigere end de faglige anbefalinger fra den forrige regerings ekspertpanel med Erik Juhl i spidsen. Det viser en analyse fra Dansk Sygeplejeråd. Ifølge Juhl-udvalget skulle regionerne nedbringe antallet af sengepladser med 20 pct. frem mod 2020, men ifølge Dansk Sygeplejeråd har regionerne allerede nu nået dét mål og har siden 2007 nedlagt næsten 600 senge om året. »Regionerne kører simpelthen for stærkt. De bliver nødt til at stå på bremsen, for der er...
Fagfolk anbefaler kommunal og regional fællesøkonomi på en række områder På fire områder anbefaler Dansk Sygeplejeråd, FOA, Lægeforeningen og Danske Patienter fælles finansiering mellem kommune og regioner
Skriv en kommentar
Vælg Klogt klar med ny anbefaling: Nedbring brugen af unødvendig medicin I takt med et stigende medicinforbrug øges risikoen for at indtage medicin med uhensigtsmæssige fysiske eller psykiske konsekvenser. Sådan lyder det fra Vælg Klogt, der har udarbejdet en ny anbefaling, der skal komme uhensigtsmæssig polyfarmaci til livs.
Skriv en kommentar
STPS-direktør deler ikke lægernes modvilje mod forbeholdt virksomhedsområde for sygeplejersker Læger og sygeplejersker er stadig uenige, om sygeplejersker skal have et forbeholdt virksomhedsområde. Lægeforeningen peger på problemer for patientsikkerheden og risiko for unødvendigt ekstraarbejde for læger. Direktøren for Styrelsen for Patientsikkerhed (STPS) forstår ikke postyret.
1 kommentar
Lægeformand: Vi er nødt til at betragte kvalitet i kommunerne med lige så stor vigtighed, som vi betragter kvalitet på sygehusene Topmøde viste opbakning til, at der med en ny sundhedsreform også er brug for en kvalitetsplan med kommunale standarder.
Skriv en kommentar
Fire ugers pusterum til trængte hospitaler Udrednings- og behandlingsgarantien er suspenderet i foreløbigt fire uger. En nødvendig og hårdt tiltrængt beslutning, mener både Lægeforeningens formand og formanden for Dansk Kirurgisk Selskab.
Skriv en kommentar
Patienterstatningen om alarmerende få sager: Læger skal være mere opmærksomme Direktør i Patienterstatningen, Karen-Inger Bast, mener, at det autoriserede sundhedspersonale, herunder de praktiserende læger, skal være bedre til at oplyse patienterne om deres rettigheder ved lægemiddelskader.
1 kommentarIngen læger skal gå på arbejde med ondt i maven Nye regler skal både gøre det trygt at være sundhedsperson og at være patient.
Skriv en kommentar
Enige læger: Politikerne opdrager danskerne til at se bort fra videnskaben Sundhedsministeren og Liselott Blixt (DF) har ifølge flere læger taget hul på »den næste cannabis-sag« og endnu en kan være på vej. Det er en farlig tendens, siger lægerne. Men vi skal være åbne over for nye ideer, siger politikerne.
13 kommentarerHer er det fælles styringsudspil Lægeforeningen, Danske Patienter og Danske Regioner har fremlagt et fælles udspil til styringen af sundhedsvæsenet. Se udspillet her.
Skriv en kommentarDanske Regioner klar med plan til at forhindre flere drab på bosteder Danske Regioner vil have 200 nye pladser på psykiatriske afdelinger og kommunale botilbud. Dansk Sygeplejeråd, Lægeforeningen og Dansk Psykiatrisk Selskab er positive.
Skriv en kommentar
Anbefalinger til det nære sundhedsvæsen udsat til juni Sundhedsministeren giver udvalget for det nære og sammenhængende sundhedsvæsen ekstra arbejdstid til at komme med deres anbefalinger til at styrke sammenhængen på tværs af sundhedsvæsenet.
Skriv en kommentar