Høreområdet skal forbedres, mener regeringen. Derfor præsentere den et nyt udspil med titlen »Høreområdet i fremtiden« (pdf), hvor der er sat 115 mio. kr. af til at forbedre området. Pengene til udspillet ønsker regeringen at afsætte på finansloven for 2019. Det skriver Sundheds- og Ældreministeriet i en pressemeddelelse. Regeringen vil bl.a. have ventetiden på at få et høreapparat ned, hvor borgere i dag kan risikere at vente helt op til 115 uger på at få et høreapparat fra det offentlige...

Bred politisk aftale: Mindre bøvl og bureaukrati, mere udenlandsk arbejdskraft Et politisk flertal har onsdag vedtaget en ny aftale, som skal få mere udenlandsk arbejdskraft til det danske sundhedsvæsen. Lægeforeningen er positiv, men savner fokus på specialer med stor lægemangel og økonomi, siger formand Camilla Rathcke.
Skriv en kommentar
Statsrevisorerne kritiserer Sundhedsministeriet for ‘væsentlige regelbrud’ Sundhedsministeriet og flere af ministeriets styrelser herunder SSI og Lægemiddelstyrelsen modtager kritik i en ny beretning fra Rigsrevisionen.
Skriv en kommentar
Kræft er hovedfokus i ny storstilet sundhedspakke Regeringen præsenterede i dag en ny sundhedspakke, der især sigter mod at sikre og forbedre kvaliteten af kræftbehandlingen i Danmark.
Skriv en kommentar
Sidst Løhde var sundhedsminister, forlod hun posten med tårer i øjnene Sophie Løhde er tilbage på den sundhedsministerpost, som hun uden begejstring forlod i 2016, og som regioner og andre samarbejdspartnere var enige om, at hun styrede godt.
1 kommentarMedlemmerne til Kommissionen for robusthed i sundhedsvæsnet er nu udpeget Søren Brostrøm skal stå i spidsen for den nye kommission for robusthed i sundhedsvæsenet. Kommissionen skal sikre mere personale og mere tid til kerneopgaven. Nu har sundhedsminister Magnus Heunicke også udpeget de resterende medlemmer af kommissionen.
2 kommentarer
Regeringens krigskasse betaler hele regningen for operationspuklen Regeringen og Danske Regioner har lavet en aftale, der skal afvikle behandlingsefterslæbet i løbet af 2022. Arbejdet finansieres med penge fra 'krigskassen'. Ifølge Lægeforeningen er det afgørende, at planen flugter med den kliniske virkelighed.
Skriv en kommentar
Kampen om næste års pengekasse på sundhedsområdet starter næste uge Økonomiforhandlingerne mellem Danske Regioner og regeringen begynder onsdag i næste uge, oplyser Danske Regioner.
Skriv en kommentar
Valgkampen sluttede og så blev der stille… Det er utroligt, at den socialdemokratiske regering har holdt ferie i stedet for at følge op på de mange valgløfter, den har givet, skriver tidligere sundhedsminister Ellen Trane Nørby (V).
1 kommentar